• rozwiń

Popularny lek na cukrzycę powoduje zawał

Popularny lek na cukrzycę powoduje zawał
Foto: TVN24 Foto: Uwaga na Avandię

Koncern GlaxoSmithKline ukrywał informacje o szkodliwym działaniu ubocznym swego leku na cukrzycę Avandia, który dostępny jest także w Polsce. Według raportu komisji amerykańskiego Senatu, producent farmaceutyków wiedział, że stosowanie leku zwiększa ryzyko występowania zawału serca na wiele lat przed tym, nim ta informacja trafiła do opinii publicznej.

Według raportu, GlaxoSmithKline umniejszał znaczenie badań wskazujących na zagrożenie dla przyjmujących lek. Firma miała również celowo nie informować, że ryzyko zmniejszał medykament konkurencyjnego producenta.

Komisja amerykańskiego Senatu zakwestionowała również działania Urzędu do Spraw Żywności i Leków (FDA), który pozwolił na dalsze badanie leku Avandia, choć już stwierdził, że specyfik wywołał 83 tysiące ataków serca między rokiem 1999 i 2007. Urząd w 2007 roku nakazał jedynie umieszczenie na ulotce leku ostrzeżenia przed zwiększonym ryzykiem zawału dla przyjmujących Avandię. Powodować ma go zawarta w leku substancja czynna o nazwie rozyglitazon.

Reuters szacuje, że nowe zarzuty pod adresem GlaxoSmithKline spowodują spadek, i tak już malejącej sprzedaży Avandii. Podczas gdy w 2006 roku wynosiła ona na całym świecie ponad 3 miliardy dolarów, to w 2009 roku spadła do 1,9 mld. W przyszłym ma nie przekroczyć miliarda dolarów.

mkg/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane