• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Popracujemy krócej za mniej?

Popracujemy krócej za mniej?
Foto: TVN24 Foto: Rząd chce walczyć z plagą zwolnień

Elastyczne godziny pracy i skrócenie tygodnia pracy, ale i mniejsze zarobki - to rządowe remedium na falę kryzysowych zwolnień w polskich firmach. W środę te propozycje zostaną przedstawione na posiedzeniu Komisji Trójstronnej.

Według propozycji minister pracy Jolanty Fedak, elastyczny czas pracy oznacza wydłużenie okresu rozliczeniowego godzin pracy z 3 do 12 miesięcy. W tym okresie pracownik musiałby wypracować swój limit godzin, ale w niektórych miesiącach mógłby pracować krócej, w innych dłużej.

Zależałoby to od aktualnych potrzeb pracodawcy, ale płaca pracownika cały czas byłaby jednak taka sama.

Inny pomysł zmian ma dać pracodawcom możliwość skrócenia tygodnia pracy w zamian za obniżenie pensji pracowników - jeśli zgodziłyby się na to działające w firmie związki zawodowe. Pracownicy, którzy zarabialiby mniej, mieliby dostawać wówczas rekompensatę ze wskazanego przez rząd funduszu, np. Funduszu Pracy czy też Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Propozycje mają być w środę przedyskutowane na forum prezydium Komisji Trójstronnej, reprezentującej rząd, pracodawców i związki zawodowe. Już wiadomo, że rząd i pracodawcy są im przychylni, natomiast związki zawodowe opowiadają się przeciw.

Związkowcy są zdania, że rząd powinien najpierw wprowadzić instrumenty pomocy finansowej dla firm, które z powodu kryzysu myślą o zwalnianiu pracowników.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane