• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Popracujcie za darmo, aby ratować firmę"

"Popracujcie za darmo, aby ratować firmę"
Foto: sxc.hu Foto: BA chwyta się brzytwy w walce przed upadkiem

Kierownictwo British Airways zwróciło się do 40 tysięcy pracowników, by ci wnieśli osobisty wkład w ratowanie linii przed upadkiem. Proszą, by ci zgodzili się na przepracowanie do czterech tygodni w roku... bez wynagrodzenia. Szef firmy dał już przykład i sam zrzekł się swojej pensji za lipiec.

Apel został skierowany do imiennie każdego pracownika oraz opublikowany w wewnętrznym biuletynie "British Airways News". Początkowo szefowie linii sugerowali, by pracownicy zgodzili się na zamrożenie płac lub bezpłatny urlop.

Szef British Airways Willie Walsh zrezygnował z wynagrodzenia za pracę w lipcu. Walsh miesięcznie zarabia 61 tys. funtów. Za jego przykładem poszedł dyrektor finansowy Keith Williams.

Kierownictwo proponuje, żeby suma miesięcznych zarobków została odliczona w ratach z od trzech do sześciu pensji. Dotąd pozytywnie odpowiedziało na apel około tysiąca pracowników. Zarząd nie zdradza, ile firma mógłaby dzięki temu zaoszczędzić.

Trudne decyzje w trudnych czasach

W liście do pracowników kierownictwo zapewnia, iż "pomoże w zminimalizowaniu skutków finansowych nieodpłatnej pracy" i zaprzecza, by osoby, które pozytywnie na niego odpowiedziały miały korzystniejszą sytuację przy podejmowaniu przyszłych decyzji w sprawie zwolnień.

Kierownictwo linii negocjuje ze związkami zawodowymi m.in. plany zmniejszenia zatrudnienia o 4 tys. osób (10 proc. załogi), z czego 2 tys. miałyby stanowić dobrowolne zwolnienia wśród 14-tysięcznego personelu pokładowego.

W ostatnim roku obrachunkowym British Airways odnotowały 401 mln funtów straty, w tym 220 mln straty operacyjnej. Głównym powodem było drogie paliwo lotnicze w połowie ubiegłego roku i spadek liczby pasażerów pod jego koniec.

Od lata 2008 roku z linii zwolniono ponad 2500 pracowników, w tym 780 menedżerów.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane