• rozwiń

Popłynie prąd z rury wydechowej

Popłynie prąd z rury wydechowej
Foto: sxc.hu Foto: Spaliny będą chłodniejsze, w zamian będzie prad

Naukowcy z AGH pracują nad rozwiązaniem, dzięki któremu samochody będą zużywać mniej energii, a kierowcy zaoszczędzą na paliwie - donosi "Dziennik Polski".

Zespół młodych naukowców z Wydziału Inżynierii i Ceramiki znalazł sposób na wykorzystanie ciepła spalin samochodowych i poprawienie sprawności samochodów. - Mamy pomysł, jak choćby częściowo odzyskać energię, która bezpowrotnie ucieka do atmosfery - mówi gazecie dr hab. inż. Krzysztof Wojciechowski.

Jak? Chodzi o ciepło spalin samochodu. Naukowcy z AGH współpracują z zespołem prof. Jerzego Merkisza z Instytutu Silników Spalinowych z Politechniki Poznańskiej nad opracowaniem koncepcji generatora termoelektrycznego, instalowanego w układzie wydechowym silnika. Odbierałby ciepło spalin i zamieniał na energię elektryczną.

- Opracowywany przez nas generator wykorzystujący ciepło spalin mógłby docelowo zastąpić alternator samochodowy, służąc m.in. do ładowania akumulatora oraz zasilania różnych urządzeń elektrycznych w samochodzie, oświetlenia, podzespołów elektronicznych, radia - wylicza Krzysztof Wojciechowski.

Wyeliminowanie alternatora i wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu o odpadowe ciepło może pozwolić na zwiększenie sprawności układu napędowego samochodu, a tym samym na zmniejszenie zużycia paliwa oraz ograniczenie emisji spalin.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane