• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ponad 50 mln zł za wojskową działkę w Helu

Ponad 50 mln zł za wojskową działkę w Helu
Foto: TVN24 Foto: Półwysep helski jest atrakcyjny dla inwestorów

Za zawrotną cenę sprzedała Agencja Mienia Wojskowego liczącą niemal 6 hektarów działkę w centrum Helu. Nieruchomość kupił za 50,5 mln zł gdyński deweloper. Przeciwko sprzedaży działki protestowali mieszkańcy półwyspu.

Działka była wystawiona na sprzedaż przez AMW po raz pierwszy. Cena wywoławcza wynosiła 50 mln zł. Do ustnego przetargu nieograniczonego stanął tylko jeden oferent – zarejestrowana w Gdyni spółka VEA Development – spółka córka znanego na Pomorzu dewelopera - Invest Komfort. Ponieważ była jedynym potencjalnym kupcem, by nabyć nieruchomość, musiała przebić cenę wywoławczą o jedno tzw. postępne, które wynosiło 500 tys. zł.

Teren po dawnej jednostce wojskowej, który wystawiła na sprzedaż AMW, ma 5,8 hektara. Nieruchomość jest zabudowana 15 budynkami o łącznej powierzchni użytkowej 4169 m kw. Biorąc pod uwagę powierzchnię terenu, cena, jaką uzyskano za działkę, jest najwyższą w historii AMW.

Mieszkańcy przeciwko sprzedaży

Działka po dawnej jednostce wojskowej, którą wystawiła na sprzedaż AMW, ma 5,8 hektara. Nieruchomość jest zabudowana 15 budynkami o łącznej powierzchni użytkowej 4169 m kw.

wojsko

Przeciwko jej sprzedaży protestowali mieszkańcy Helu. Jak pisał pod koniec marca "Dziennik Bałtycki", radni Helu napisali list o pilne zajęcie się sprawą do wicepremiera i ministra skarbu Waldemara Pawlaka, ministra obrony narodowej Bogdana Klicha oraz prezesa Agencji Mienia Wojskowego Eryka Kosińskiego. Helanie chcą nagłośnić sprawę. - To będzie teraz najsłynniejsza działka w Polsce! - powiedział gazecie pełniący obowiązki burmistrza Helu, Jarosław Pałkowski. To aluzja do sprawy innej nieruchomości, którą miasto otrzymało od straży granicznej. To za rzekomą obietnicę ustawienia przetargu na jej sprzedaż w zamian za łapówkę zatrzymany został burmistrz Helu Mirosław Wądołowski i była posłanka PO Beata Sawicka. Mieszkańcy półwyspu spekulują, że przyśpieszona sprzedaż terenów znajdujących się w zarządzie Agencji Mienia Wojskowego może być związana z szykowaną likwidacją AMW.

Co dalej z cenną działką?

Zanim architekci przygotują koncepcję, samorząd Helu musi uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego dla działki, która leży niemal w centrum miasta. - Spodziewamy się długich dyskusji z inwestorem na temat planu – powiedział pełniący obowiązki burmistrza Helu, Jarosław Pałkowski.

Spółka Invest Komfort, której spółka córka wygrała przetarg, chce postawić na Helu kompleks mieszkaniowo–rekreacyjny. - Szczegóły tej inwestycji będą znane po wyłonieniu pracowni architektonicznej, która zajmie się przygotowywaniem koncepcji – powiedział pełnomocnik zarządu IK ds. komunikacji, Piotr Tarkowski.

Lukratywne interesy Agencji Mienia Wojskowego

Agencja Mienia Wojskowego ma na swoim koncie także inne zyskowne sprzedaże. - Jak dotąd tylko dwie nieruchomości sprzedaliśmy za wyższą cenę. Były to jednak tereny dużo większe od tego na Helu – powiedział pełniący obowiązki prezesa AMW, Zbigniew Prokopczyk. Najwyższą sumę – prawie 74 mln zł - otrzymała Agencja w 2006 roku za 22 hektary ziemi (z 69 budynkami) byłych koszar w Gdańsku. Z kolei pod koniec 2007 roku we Wrocławiu AMW sprzedała 11 hektarów za 56 mln zł.

Już niedługo jednak helską transakcję może przebić inna planowana przez AMW sprzedaż. - Jesienią planujemy ogłosić przetarg na 12 hektarów na Wyspie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Bardzo wstępnie szacujemy, że za ten teren możemy dostać nawet 300 mln zł – powiedział Prokopczyk.

mpj//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane