• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ponad 300 mln dolarów kary za tajne transakcje z Iranem

Foto: PAP/EPA/ FACUNDO ARRIZABALAGA Foto: Brytyjski bank zapłaci karę za ukrywane transakcje z Iranem

Bank Standard Chartered pod groźbą utraty licencji w USA zgodził się zapłacić grzywnę w wysokości 340 mln USD nałożoną na niego za ukrywanie transakcji z Iranem - poinformowała BBC. W ten sposób uniknął potencjalnie jeszcze większych kosztów.

Grzywnę - według brytyjskich mediów będącą odpowiednikiem siedmiodniowych przychodów banku Standard Chartered - nałożył nowojorski, stanowy departament usług finansowych DFS. Iran objęty jest międzynarodowymi sankcjami w związku z jego programem atomowym.

250 mld dolarów

Międzynarodowemu bankowi z siedzibą w Londynie zarzucono, że jego nowojorski oddział regularnie usuwał z przekazów pieniężnych dane wskazujące, że transfery trafiają do Iranu. Bank miał przepuścić w ten sposób przez swój system ok. 60 tys. transakcji na łączną sumę 250 mld USD w ciągu 10 lat. Bank przyznał się tylko do 300 transakcji na łączną kwotę 14 mln USD.

Akcje banku wzrosły

Porozumienie banku z DFS przewiduje, że bank w swoim oddziale w Nowym Jorku przez co najmniej dwa lata będzie zatrudniać niezależnego kontrolera śledzącego i oceniającego procedury zapobiegające praniu pieniędzy. Kontroler będzie bezpośrednio podlegał DFS. Na wiadomość o tym, że bank uległ presji regulatora i nie poniesie dodatkowych kosztów, z którymi musiałby się liczyć w przypadku zakwestionowania grzywny, jego akcje notowane w Hongkongu zyskały na wartości 5,5 proc.

Bank musi się porozumieć

Niewykluczone, że Standard Chartered będzie musiał porozumieć się także z czterema innymi regulatorami rynku usług finansowych w USA: Departamentem Skarbu, Rezerwą Federalną, Departamentem Sprawiedliwości i Okręgowym Urzędem Prokuratorskim Manhattanu. Standard Chartered Bank powstał w 1969 r. z połączenia Standard Bank of British South Africa z Chartered Bank of India, Australia and China. Dwie trzecie jego zysku operacyjnego generowane jest w Azji, a tylko 10 proc. w Europie i obu Amerykach.

Za 2011 r. bank Standard Chartered miał 6,8 mld USD przychodu brutto, zaś za pierwsze półrocze tego roku - ok. 3,8 mld USD. Jego sieć liczy 1700 oddziałów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane