• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ponad 250 tys. chętnych na akcje PZU

Ponad 250 tys. chętnych na akcje PZU
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Min. Aleksander Grad o sukcesie zapisów na akcje PZU SA

Wygląda, że padł rekord liczby chętnych w zapisach na akcje spółek Skarbu Państwa. Ponad 250 tysięcy Polaków pożądało akcji PZU SA - taką liczbę ogłosiło Ministerstwo Skarbu Państwa. Komunikat głosi też, że nie będzie redukcji zapisów na akcje w transzy dla inwestorów indywidualnych. Prezes GPW już podaje szczegóły debiutu PZU na parkiecie.

Maksymalna pula dla jednej osoby wynosiła 30 akcji (minimalna - trzy). Cena maksymalna dla inwestorów indywidualnych wynosiła 312,50 zł. W środę minister skarbu ogłosił decyzję o zwiększenie o 5 proc. puli akcji dla inwestorów indywidualnych - z 6 do 7,74 milionów akcji.

Wcześniej spekulowano, że w związku z dużym popytem inwestorzy mogą nie dostać tylu akcji, ile zostało im przydzielone. Teraz resort skarbu ogłosił: redukcji w transzy inwestorów indywidualnych nie będzie.

Papiery na rachunkach znajdą się na rachunkach najpóźniej 13 maja, czyli na dzień przed planowanym debiutem na GPW.

Przewidywali rekord?

Analitycy i maklerzy byli pewni, że liczba zapisów indywidualnych na akcje ubezpieczyciela będzie najwyższa w historii giełdy. Do tej pory rekord należał do banku PKO BP. W 2005 roku w kolejkach po jego akcje ustawiło się 206 tysięcy osób.

W przypadku PZU ich liczba może sięgnąć nawet trzystu tysięcy - wynikało ze wstępnych szacunków maklerów przepytanych przez Money.pl.

"Istny kocioł i walka z czasem"

Zainteresowanie było tak duże, że oddziały biur maklerskich przedłużyły pracę do godziny 20, a w internecie można było składać zapisy do północy. - Istny kocioł i walka z czasem - relacjonował w środę w rozmowie z portalem Money.pl Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA.

Jak wyliczał "Dziennik Gazeta Prawna", w trzech największych (pod względem ilości prowadzonych kont) domach maklerskich - DM BRE, CDM Pekao SA, i DM Pekao SA - od 20 kwietnia, czyli od czasu startu zapisów, otwarto 33 tys. nowych rachunków.

Do tego trzeba doliczyć inwestorów, którzy już mieli kontakt z giełdą i zapisali się na akcje. A także nieujawnione dotąd dane DM PKO BP, który przyjmował zapisy od pracowników i agentów PZU - grupy uprawnionej do zakupu pakietu 50 proc. akcji.

Cena na debiucie - za kwadrans 9

Spółka ma zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych 14 maja. Prezes GPW Ludwik Sobolewski zapowiedział już w środę, że "jest więcej niż pewne", że PZU wejdzie w skład indeksu WIG 20. - Prawdopodobnie nastąpi to w wyniku nadzwyczajnej rewizji indeksów kilka dni po debiucie PZU - mówił.

W czwartek na antenie TVN CNBC Biznes Sobolewski zapowiedział, że do WIG 20 PZU wejdzie w ciągu kilku dni od debiutu. Odniósł się też do ceny na debiucie: - W dniu debiutu kurs akcji PZU zostanie ustalony 15 minut wcześniej niż dla pozostałych akcji - dodał.

Jak nie PZU to co?

Jeszcze w tym roku MSP przeprowadzi kolejne prywatyzacje spółek Skarbu Państwa. Jako pierwszy w drugiej połowie roku na GPW wejdzie energetyczny Tauron z ofertą rzędu czterech mld zł.

W tym roku planuje się także prywatyzację samej GPW.

//kdj, sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane