• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Pomostówki zgodne z Konstytucją

Pomostówki zgodne z Konstytucją
Foto: TVN CNBC Foto: Sędzia TK Maria Gintowt-Jankowicz

Emerytury pomostowe zgodne z ustawą zasadniczą. Trybunał Konstytucyjny po raz czwarty potwierdził swoim wyrokiem, że przepisy ograniczające listę zawodów, jakim przysługują takie świadczenia, są zgodne z Konstytucją.

Wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych zapisów ustawy o emeryturach pomostowych złożyło w marcu 2009 r. Forum Związków Zawodowych.

Związkowcy argumentowali m.in., że ustawa z grudnia 2008 r. ograniczyła "w dużej mierze" liczbę rodzajów prac wykonywanych w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Wymieniono osoby pracujące poza pomieszczeniami zamkniętymi, z narażeniem na hałas, zmianowo w nocy, w pyle zwłókniającym, szkodliwych warunkach chemicznych i warunkach narażających na promieniowanie jonizujące oraz na działanie pól elektromagnetycznych.

To - zdaniem związkowców - powodowało, że część osób straciła prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Argumentowali oni, że stało to w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa i ochrony praw nabytych.

Ustawa zgodna z Konstytucją

Trybunał uznał jednak te przepisy za zgodne z Konstytucją. Zdaniem sędziów, kryterium przyznania emerytury pomostowej są wskazania medyczne, a nie względy polityczne czy ekonomiczne. Dlatego też uprawnionymi do emerytury pomostowej są osoby wykonujące konkretne prace, a nie całe grupy branżowe.

Trybunał umorzył część wniosku FZZ, która kwestionowała zapis ustawy o tym, że z emerytur pomostowych będą mogły skorzystać osoby, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. i po 31 grudnia 2008 r. Zdaniem związkowców, narusza to konstytucyjną zasadę równości wobec prawa. Tymczasem TK wskazał, że osoby, które podjęły prace przed obowiązywaniem ustawy, nie mogły oczekiwać, że po jej wejściu w życie zatrudnienie gwarantuje im emeryturę pomostową. Zdaniem sędziów, prawo do emerytury pomostowej jest szczególnym uprawnieniem, a osoby go pozbawione mają prawo do emerytury "zwykłej".

Odwołają się do ETS

Prezydium Forum Związków Zawodowych, które wystąpiło z wnioskiem do TK teraz zapowiada skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

- Wyrok oznacza, że wszystko z ustawą o emeryturach pomostowych jest w porządku - tak trzeba to najkrócej powiedzieć. Ograniczanie liczby tych prac nie spotka się z naganą ze strony ETS-u dlatego że w pełni odpowiada nie tylko kierunkom dzisiejszej współczesnej polityki, ale w pełni odpowiada zaleceniom wydanym już 10 lat temu - mówiła po posiedzeniu Trybunału sędzia-sprawozdawca Maria Gintowt-Jankowicz,

Obecnie uprawnienia do emerytur pomostowych przysługują grupie 250 tysięcy zatrudnionych, poprzednio tzw. wcześniejsze emerytury należały się grupie o 800 tysięcy liczniejszej.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane