• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pomostówki dla nielicznych

Pomostówki dla nielicznych
Foto: TVN24 Foto: Na emerytury pomostowe załapią się tylko ci, którzy pracują w szkodliwych warunkach

"Pomostówki" elektryzują nauczycieli i kolejarzy, bo nie mają szans się na nie załapać. Cieszą za to żeglarzy, ratowników i pilotów. Resort pracy przedstawił w środę założenia projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Teraz zajmie się nim komisja trójstronna.

Do przechodzenia na emerytury pomostowe ma uprawniać wykonywanie 51 rodzajów prac. Rządowy projekt przewiduje, że prawo do emerytury w wieku o pięć lub nawet dziesięć lat niższym, niż powszechny zyskają osoby pracujące w szczególnych warunkach lub wykonujące prace o szczególnym charakterze.

Do pierwszej grupy zaliczono np. osoby zatrudnione przy wielkich piecach, przy ręcznym formowaniu wyrobów szklanych w hutnictwie, nurków czy osoby ręcznie układające asfalt. Druga grupa to między innymi piloci i kontrolerzy ruchu lotniczego czy motorniczowie tramwajów. Nie będą mogli korzystać m.in. nauczyciele, dziennikarze, czy kolejarze. Na wcześniejszy odpoczynek, według resortu pracy, zasłużyli natomiast żeglarze, piloci i ratownicy. Z dotychczasowego miliona uprawnionych zostanie zaledwie 130 tysięcy.

ZOBACZ WYKAZ PRAC W SZCZEGÓLNYCH WARUNKACH I O SZCZEGÓLNYM CHARAKTERZE

Warunkiem do przyznania "pomostówki" jest 20 lat stażu ubezpieczeniowego dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz przynajmniej 15-letni staż pracy w szczególnych warunkach.

pomost

- Emerytury pomostowe mają być wypłacane osobom pracującym w najtrudniejszych warunkach lub wykonującym prace, w których odpowiadają za bezpieczeństwo innych i które wymagają największej sprawności psychofizycznej - zapowiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Nowe przepisy mają wejść w życie od początku przyszłego roku, ponieważ z końcem tego roku wygasają stare zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Warunkiem do przyznania "pomostówki" jest 20 lat stażu ubezpieczeniowego dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz przynajmniej 15-letni staż pracy w szczególnych warunkach.

"Pieniądze nie spadają z nieba"

Jak długo wierzymy w iluzje, że te pieniądze spadają z nieba i chcemy, by ktoś szybciej mógł sobie pójść na emeryturę, tak długo tkwimy w pułapce.

prof. Marek Góra z SGH

Rządowe propozycje podobają się ekspertom, którzy twierdzą, że najwyższy czas skończyć z wysyłaniem na emerytury jeszcze młodych, zdolnych do pracy ludzi. Prof. Marek Góra ze Szkoły Głównej Handlowej powiedział IAR, że społeczeństwo powinno być świadome, że to nie rząd, ale właśnie ono finansuje takie emerytury.
- Jak długo wierzymy w iluzje, że te pieniądze spadają z nieba i chcemy, by ktoś szybciej mógł sobie pójść na emeryturę, tak długo tkwimy w pułapce - zaznaczył Marek Góra.

Dodał, że musimy zrozumieć, iż każdy taki wydatek jest finansowany z naszej własnej kieszeni. Projekt ograniczenia liczby uprawnionych do "pomostówek" podoba się także pracodawcom, którzy twierdzą, że społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej i dłuższa aktywność zawodowa to konieczność.

Związki zawodowe są na "nie"

Z okrojoną listą prac uprawniających do emerytur pomostowych nie zgadzają się związki zawodowe. Chcą, by uprawnienia do przechodzenia na wcześniejsze emerytury mieli także na przykład nauczyciele. Eksperci przewidują, że batalia w Sejmie łatwa nie będzie. Przewodniczący komisji sejmowej do spraw polityki społecznej i rodziny Sławomir Piechota wierzy jednak, że posłowie zrozumieją argumenty rządu. Jego zdaniem, ograniczenie przywilejów emerytalnych to konieczność, gdyż mamy najmłodszych emerytów w Europie i najniższy poziom aktywności zawodowej i w żadnym razie nie powinniśmy ulegać naciskom, by do listy uprawnionych do pomostówek dopisywać kolejne grupy.

Polska - kraj młodych emerytów

W Europie nikt tak chętnie nie przechodzi na wcześniejszą emeryturę, jak Polacy. Kobiety średnio kończą pracę w wieku 55 lat, mężczyźni - w wieku 59 lat. Tymczasem statystyczny Europejczyk do tej pory przechodził na emeryturę w wieku 57 lat. To jednak coraz częściej tylko miłe wspomnienie, a ludzie przed sześćdziesiątymi urodzinami zamiast na wakacje wybierają się częściej do pracy.

Europa się starzeje

Niemcy, Irlandczycy, Holendrzy, Hiszpanie i Portugalczycy muszą ustawowo pracować do 65. roku życia. W praktyce większość obywateli tych państw korzysta z wcześniejszych emerytur, jeszcze przed sześćdziesiątką.

praca

Statystyki są dla nich nieubłagane. Przyczyną niekorzystnego trendu jest starzenie się Europy. W połowie stulecia ponad pięćdziesiąt milionów mieszkańców kontynentu będzie miało powyżej osiemdziesięciu lat. To aż dwa razy więcej niż w trzy lata temu. Obecnie pracuje zbyt mało ludzi, by zarobili na emerytury dla tak wielkiej grupy - czytamy w konkluzji opublikowanego niedawno raportu brukselskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy. Państwa Unii Europejskiej robią więc wszystko, by liczba tzw. starych pracowników, czyli przed sześćdziesiątką, wzrosła do 2030 roku o co najmniej 24 miliony.

Jak długo pracują Europejczycy

Niemcy, Irlandczycy, Holendrzy, Hiszpanie i Portugalczycy muszą ustawowo pracować do 65. roku życia. W praktyce większość obywateli tych państw korzysta z wcześniejszych emerytur, jeszcze przed sześćdziesiątką. Niemcy przechodzą na emeryturę średnio w wieku 57 lat. Włosi pomiędzy 57. a 65. rokiem życia. Brytyjczycy muszą pracować do 65 lat. W praktyce jednak trafiają na emeryturę w wieku 59 lat. Francja - jej mieszkańcy także ustawowo mają zapisany wiek emerytalny na poziomie 65 lat. W praktyce jest on znacznie niższy.

mpj/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane