• rozwiń
  • WIG20 2174.73 -0.90%
  • WIG30 2467.25 -0.91%
  • WIG 57731.20 -0.51%
  • sWIG80 11617.99 -0.08%
  • mWIG40 3729.14 -0.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:32

Dostosuj

Pomorze prosi o elektrownię jądrową

Pomorze prosi o elektrownię jądrową
Foto: TVN24 Foto: Elektrownia jądrowa w Polsce? Może w 2020 r...

Marszałek województwa pomorskiego zwrócił się do premiera o zgodę na budowę elektrowni jądrowej, bo w regionie może za kilka lat zabraknąć prądu. Rządowe plany uwzględniają energetykę atomową, ale dopiero za kilkanaście lat.

List z prośbą "o zajęcie pozytywnego stanowiska" w sprawie budowy elektrowni jądrowej wysłał marszałek woj. pomorskiego Jan Kozłowski. Napisał w nim, że „województwo musi zmienić strategię zaopatrzenia w energię elektryczną”.

Zdaniem marszałka, „konieczna jest modernizacja i rozbudowa systemu sieci elektroenergetycznych oraz budowa nowoczesnych technologicznie źródeł energii”.

Żarnowiec albo Wejherowo

Obecnie Pomorskie jest tylko w 30 proc. samowystarczalne w produkcji elektryczności. Pozostałe 70 proc. jest importowane z południa i centrum kraju.

Jak ostrzegają specjaliści, już w najbliższych latach na Pomorzu może zabraknąć prądu.

„Przy ponad 2-proc. rocznym wzroście zapotrzebowania na energię elektryczną (...) konieczne jest rozważenie budowy nowoczesnego, bezemisyjnego, dużego źródła energii elektrycznej, a takim bez wątpienia jest elektrownia jądrowa” – napisał marszałek w liście do premiera.

Kozłowski nie wskazuje lokalizacji elektrowni. Jako miejsca spełniające wstępne warunki podawane są przez specjalistów: rejon Żarnowca i powiat wejherowski.

W Żarnowcu (na północy województwa) nad jeziorem Żarnowieckim w latach 1982-90 budowano elektrownię jądrową. Zmiana warunków ekonomicznych w Polsce po 1989 r. oraz protesty ekologów spowodowały, że budowa została przerwana a elektrownia nie powstała.

Za kilkanaście lat, za 16 mld zł

Wicepremier Waldemar Pawlak w wywiadzie dla agencji Reutera zapowiedział, że „w kilkanaście lat w Polsce powstanie kilka elektrowni jądrowych”. Pawlak przyznał, że w powstającej nowej strategii polityki energetycznej dla Polski, „energia jądrowa jest jej zasadniczym elementem”.

Według ekspertów, elektrownia jądrowa może w Polsce powstać najwcześniej za kilkanaście lat. Jej budowa może kosztować 16 mld zł.

eq/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane