• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pomór świń wraca? Sawicki: w rzece przy granicy z Białorusią wyłowiono padłego dzika

Kolejny przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń na granicy z Białorusią Odtwórz: Kolejny przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń na granicy z Białorusią
Foto: sxc.hu/ Assunta Piu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Minister powiedział, że dzik został przebadany w laboratorium Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, które potwierdziło obecność wirusa ASF | Video: Kolejny przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń na granicy z Białorusią

Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował w czwartek, że z rzeki przy granicy z Białorusią służby weterynaryjne wyłowiły padłego dzika, u którego wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń. Inspekcja Weterynaryjna zapewnia, że bada wszystkie padłe dziki.

Minister powiedział, że dzik został przebadany w laboratorium Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, które potwierdziło obecność wirusa ASF. Próbka została wysłana do dodatkowego badania w Hiszpanii, w laboratorium referencyjnym Unii Europejskiej do spraw afrykańskiego pomoru świń. Na razie nie ma wyników - mówił Sawicki na czwartkowej konferencji prasowej.

- Oznacza to, że polska inspekcja weterynaryjna dokładnie prowadzi nadzór nad dzikami i dobrostanem trzody chlewnej. Mamy do czynienia z przypadkiem granicznym i nie ma niebezpieczeństwa, że wirus przedostał się do stad żywych dzików w Polsce - powiedział Sawicki. Wyjaśnił, że padłego dzika znaleziono w strefie, gdzie obowiązuje rygorystyczny nadzór nad hodowlą, "w rzece granicznej, ale nie jest to Bug".

Monitorują

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie, że padłego dzika znaleziono w powiecie, w którym już wcześniej wykryto dwa przypadki wirusa ASF. Chodzi o powiat sokólski. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, padłego dzika znaleziono w rzece Świsłocz we wsi Rudaki.

Szef weterynarii podkreśla, że służby weterynaryjne stale prowadzą monitoring dot. afrykańskiego pomoru świń na terenie strefy z ograniczeniami i strefy buforowej. Pobierane są próbki do badań laboratoryjnych m.in. od każdego padłego i odstrzelonego dzika. Od 1 marca do 11 maja 2014 r. zbadano 42 padłe dziki (średnio ok. 4 sztuk na tydzień) oraz 275 odstrzelonych sztuk (średnio ok. 27 sztuk na tydzień) - wszystkie wyniki próbek były ujemne.

Jednocześnie - jak zaznaczono w komunikacie - prowadzony jest "intensywny monitoring w kierunku ASF w stadach świń", do tej pory nie stwierdzono u świń żadnego przypadku zachorowania na tę chorobę.

Wykrycie i konsekwencje

W połowie lutego wykryto w Polsce dwa przypadki ASF u padłych dzików. Pierwszy przypadek choroby stwierdzono w gminie Szudziałowo (pow. sokólski), kilkaset metrów od polsko-białoruskiej granicy; drugiego zarażonego dzika znaleziono w odległości ok. 15 km od pierwszego. Utworzono wówczas strefę buforową kilkunastu powiatów położonych wzdłuż tej granicy, znajdujących się na terenie trzech województw: podlaskiego i mazowieckiego i lubelskiego. Na tym terytorium obowiązywały ograniczenia m.in. dotyczące chowu i transportu trzody.

Komisja Europejska w połowie marca zgodziła się na zmianę tej strefy. Utworzono tzw. strefę z ograniczeniami, w której obowiązują restrykcje polegające np. na bardziej rygorystycznym nadzorze nad hodowlą i zabezpieczeniu stad przed ewentualnym przedostaniem się ASF. Powstała także strefa buforowa otaczająca te powiaty, ale w niej nie ma już restrykcji dotyczących chowu świń.

Strefa z ograniczeniami obejmuje: w powiecie sejneńskim - gminę Giby i gminę Sejny wraz z miastem Sejny; w powiecie augustowskim - gminę Lipsk i gminę Płaska; w powiecie białostockim - gminę Czarna Białostocka, gminę Gródek, gminę Supraśl, gminę Wasilków i gminę Michałowo; w powiecie sokólskim - gminę Dąbrowa Białostocka, gminę Janów, gminę Krynki, gminę Kuźnica, gminę Nowy Dwór, gminę Sidra, gminę Sokółka i gminę Szudziałowo.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane