• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Temat: Komisja Europejska

Pomór świń przyszedł z Rosji? Komisja Europejska: "Mamy naukowe dowody"

Pomór świń przyszedł z Rosji? Komisja Europejska: "Mamy naukowe dowody"
Foto: Wikipedia Foto: Afrykański pomór świń powoduje duże straty gospodarcze

Komisja Europejska po raz kolejny wezwała Rosję do rozmów w sprawie zakazu importu unijnej wieprzowiny. "Całkowity zakaz jest zupełnie nieproporcjonalny" - oświadczył komisarz ds. zdrowia Tonio Borga. Jego zdaniem, afrykański pomór świń przedostał się do Litwy z Rosji.

24 stycznia na terenie południowej Litwy, w rejonie graniczącym z Białorusią, stwierdzono dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń.

W reakcji Rosja wprowadziła ograniczenia na import świń i mięsa wieprzowego ze wszystkich 28 państw członkowskich UE.

Zaraza na Litwie to sprawka Rosji?

Zdaniem unijnego komisarza ostatnie naukowe dowody świadczą, że przypadki choroby odnotowane na Litwie są "związane z nieskutecznymi próbami opanowania przedłużającego się występowania tej choroby w zachodnich regionach Rosji i niedawnego jej przedostania się na terytorium Białorusi". Wprowadzone embargo nazwał "bezprecedensowym" oraz "nieproporcjonalnym i sprzecznym z międzynarodowymi zasadami handlu".

Dwa litewskie przypadki afrykańskiego pomoru świń są związane z nieskutecznymi próbami opanowania przedłużającego się występowania tej choroby w zachodnich regionach Rosji

oświadczenie komisarza UE ds. zdrowia Tonio Borga

Borga ponowił jednocześnie apel o spotkanie na wysokim szczeblu. "Wzywam Federację Rosyjską do zaangażowania się w konstruktywne rozmowy w tej sprawie, w celu znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania" - napisał komisarz w oświadczeniu. Potwierdził w tym celu gotowość udania się do Moskwy.

Cios w eksporterów

UE eksportuje rocznie do Rosji 500 tys. ton wieprzowiny, co stanowi ok. 30 proc. całego unijnego eksportu tego mięsa. Rosja jest też drugim odbiorcą polskiej żywności.

Według danych resortu rolnictwa w 2013 r. nasze firmy wyeksportowały do tego kraju wieprzowinę za 100 mln euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane