• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Pomoc dla Cypru już w marcu? Euroland ustalił kalendarz

Pomoc dla Cypru już w marcu? Euroland ustalił kalendarz
Foto: European Parliament Foto: Cypr czeka na pomoc

Z nowym rządem na Cyprze jesteśmy przekonani, że możliwe jest szybkie sfinalizowanie porozumienia ws. pomocy - oświadczył szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Możliwe jest też wydłużenie spłaty pożyczek dla Irlandii i Portugalii.

W poniedziałkowym spotkaniu szefów resortów finansów eurolandu po raz pierwszy brał udział nowy minister finansów Cypru Michalis Sarris. Cypr stara się o ok. 17 mld euro pożyczki na pomoc swoim bankom i swoim finansom publicznym.

"Eurogrupa wzywa międzynarodowe instytucje i Cypr do przyspieszenia prac nad elementami programu (pomocowego) i uzgodniła, że będzie dążyć do politycznego zatwierdzenia programu w drugiej połowie marca" - czytamy w oświadczeniu eurogrupy po spotkaniu.

Pochwała

Szef eurogrupy pochwalił nowy rząd w Nikozji za zgodę na niezależną ocenę realizacji przepisów przeciwdziałających praniu brudnych pieniędzy przez cypryjskie instytucje finansowe. Było to wskazywane wcześniej jako jeden z warunków pomocy dla Cypru.

Ponadto Dijsselbloem zapowiedział też możliwe "dostosowanie" programów pomocowych Irlandii i Portugalii. - Zamierzamy przedyskutować jutro kwestię, czy ministrowie finansów krajów UE przystaliby na dostosowanie pożyczek dla Irlandii i Portugalii. Jeśli będzie zgoda, trojka (przedstawiciele KE, MFW i EBC) wyjdzie z propozycją najlepszych opcji - powiedział. Potem sprawą zajęłaby się eurogrupa w kwietniu.

Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn sprecyzował, że chodzi o wydłużenie spłaty pożyczek przez Irlandię i Portugalię. Komisarz wyraził też przekonanie, że Irlandia będzie w stanie "wyjść" z programu pomocowego jesienią, a Portugalia - wiosną przyszłego roku. Rehn zapowiedział też możliwe wydłużenie czasu na zbicie deficytu dla niektórych krajów objętych procedurą nadmiernego deficytu.

- Prognozy (gospodarcze) pokazały, że konieczny proces przywracania równowagi po boomie kredytowym i zwiększeniu długów publicznych będzie nadal obciążał finanse publiczne i wzrost. To usprawiedliwia zróżnicowane podejście do konsolidacji finansów publicznych i może również usprawiedliwić w określonej liczbie przypadków zmianę terminu w ramach procedur nadmiernego deficytu, zgodnie z Paktem Stabilności i Wzrostu - powiedział Rehn. Dodał, że są dwa warunki takiego przedłużenia terminu realizowanie rekomendacji w zbijaniu deficytu strukturalnego oraz "niespodziewany" spadek wzrostu w danym kraju.

Greckie postępy

Ponadto eurogrupa odnotowała w poniedziałek "z satysfakcją", że Grecja spełniła cele programu pomocowego przewidziane na luty, m.in. wdrożyła 3-letni limit wydatków dla ministerstw i sektora ochrony zdrowia. Ponadto Grecja przygotowała miesięczne limity dla spółek skarbu państwa. W związku z tymi wysiłkami, Grecja w ubiegłym tygodniu dostała lutową ratę pożyczki z drugiego programu pomocowego w wysokości 2,8 mld euro. Ministrowie wezwali jednak Grecję, by kontynuowała wysiłki w marcu, by otrzymać kolejną ratę 2,8 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane