• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pomoc Banku Światowego dla Polski niepotrzebna?

Szef polskiego banku centralnego Sławomir Skrzypek spotkał się w poniedziałek z prezesem Banku Światowego Robertem Zoellickiem. - Rozmawialiśmy o sytuacji gospodarki polskiej i globalnej oraz o perspektywach rozwoju tej sytuacji - powiedział Skrzypek dziennikarzom w Waszyngtonie.

- Poruszyłem również temat zwiększenia obecności polskich wysoko wykwalifikowanych ekspertów w ramach Banku Światowego - dodał szef Narodowego Banku Polskiego, który spotkał się także z członkami kierownictwa amerykańskiego ministerstwa Skarbu.

Pomogą? Nie ma potrzeby

Zapytany, czy Bank Światowy pomoże Polsce w wypadku, gdyby miała problemy ze spłatą zadłużenia zagranicznego lub sprzedażą obligacji, prezes Skrzypek odpowiedział, że "nie widzi takiego niebezpieczeństwa".

"Damy radę"

- Jeżeli mówimy o zadłużeniu do zrolowania, to jest to na poziomie trzydziestu-trzydziestu paru miliardów dolarów. Nie jest to imponująca kwota. Ryzyko kredytowe Polski jest niskie na tle naszego regionu, a nawet niższe od greckiego czy irlandzkiego, więc jakoś sobie w tym zakresie damy radę - powiedział.

Dodał, że nie słyszał także, by rząd RP rozważał zwrócenie się o kredyt do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. - Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego, z którym rozmawiałem, powiedział mi, że Polska jest w lepszej sytuacji, niż inne kraje. Nic mi nie wiadomo byśmy się o jakąś konkretną pomoc starali - oświadczył.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane