• rozwiń

Polskim przedsiębiorcom wraca apetyt na przejęcia

Polskim przedsiębiorcom wraca apetyt na przejęcia
Foto: sxc.hu Foto: Obecnie taką strategię rozwoju ma co trzecia firma (33 proc.), tymczasem jeszcze rok temu była to zaledwie co szósta (18 proc.)

Ożywienie w gospodarce znajduje odzwierciedlenie na rynku fuzji i przejęć - informuje piątkowy "Puls Biznesu". Gazeta pisze, że grono firm, które myślą o kupnie innych spółek przez rok się podwoiło.

Według badania firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton odsetek średnich i dużych przedsiębiorstw, które w najbliższym czasie planują przeprowadzić transakcję fuzji lub przejęcia, wzrósł w Polsce w ostatnim roku prawie dwukrotnie.

Do rekordu daleko

Obecnie taką strategię rozwoju ma co trzecia firma (33 proc.), tymczasem jeszcze rok temu była to zaledwie co szósta (18 proc.).

Gwoli prawdy ten wzrost jest jednak wciąż jeszcze dość odległy od rekordu z początku 2011 r. kiedy apetyt na przejęcia ujawniło aż 66 proc. ankietowanych przedsiębiorstw.

Ale też pozytywnie wyróżniamy się na tym polu w Europie. Średnio w UE odsetek przedsiębiorstw planujących takie transakcje wzrósł, ale mniej niż w Polsce - z 25 do 29 proc.

W badaniu nasze firmy wyglądają na bardziej ekspansywne niż np. niemieckie (22 proc.), francuskie (32 proc.) czy włoskie (27 proc.).

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane