• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polskim fabrykom brakuje zleceń

Polskim fabrykom brakuje zleceń
Foto: Główny ekonomista Fortis Banku Marcin Mróz (TVN CNBC Biznes) Foto: Spadek produkcji odnotowała w szczególności branża samochodowa

Produkcja w Polsce ma się coraz gorzej. Pogarszającą się kondycję gospodarki potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego: w grudniu produkcja spadła o ponad 4 procent. Kryzys szczególnie dotyka branże metalową, chemiczną i samochodową.

Produkcja spada, bo spada popyt w Europie i nawet słaby złoty jest dla eksporterów słaba pociechą - to najczęściej powtarzające się komentarze do najnowszych danych GUS o produkcji przemysłowej.

Wynika z nich, że spadek produkcji w grudniu w ujęciu rocznym wyniósł 4,4 procent, czyli więcej niż prognozowali analitycy. W listopadzie spadek wyniósł 9,2 proc. (rdr).

- Trudno było się spodziewać innych danych - ocenia w TVN CNBC Biznes główny ekonomista Fortis Banku Marcin Mróz. - Jeśli popatrzymy sobie na ogół wskaźników, dotyczących polskiej gospodarki, to trudno oczekiwać czegoś innego niż tendencja w dół. Popatrzmy sobie na bardzo słabe wyniki eksportu, popatrzmy sobie na bardzo słabe prognozy naszych partnerów handlowych. Wszystko wskazuje, że ten rok przyniesie bardzo słabe wyniki produkcji przemysłowej - dodaje Mróz.

Winna recesja w Niemczech?

Jak wynika z danych GUS, najbardziej ograniczono produkcję w przemyśle metalowym, samochodowym a także w branży chemicznej.

Zdaniem głównego ekonomisty BZ WBK Macieja Relugi przyczyną spadku produkcji jest recesja w Niemczech.

- Głęboka recesja w Niemczech oznacza brak popytu na nasze towary i to w wielu sektorach. Brak popytu oznacza mniejszą produkcję, mniejsze inwestycje, mniejszą potrzebę zatrudnienia ludzi, a wręcz ich zwalnianie - tłumaczy Reluga.

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane