• rozwiń
  • WIG20 2259.26 -0.43%
  • WIG30 2608.52 -0.38%
  • WIG 59186.91 -0.50%
  • sWIG80 13975.78 -0.66%
  • mWIG40 4563.35 -0.28%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:29

Dostosuj

Temat: Rosja

Polskie złoża nafty i gazu w rękach rosyjskich oligarchów. RWE sprzedaje koncesje

RWE chce sprzedać polskie złoża gazu i ropy rosyjskim oligarchom Odtwórz: RWE chce sprzedać polskie złoża gazu i ropy rosyjskim oligarchom
Foto: RWE Foto: RWE zmaga się z zadłużeniem w wysokości 30 miliardów euro | Video: RWE chce sprzedać polskie złoża gazu i ropy rosyjskim oligarchom

Za 5,1 mld euro niemiecki koncern RWE sprzeda swój dział wydobywczy funduszowi inwestycyjnemu LetterOne, należącemu do holdingu Alfa Group. Jego głównymi udziałowcami są rosyjscy oligarchowie. - To przejęcie nie zagrozi dostawom gazu do nas - poinformowało w poniedziałek niemieckie Ministerstwo Gospodarki.

- To paradoks - oceniła w poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat Katarzyna Kozłowska z Kurhaus Publishing. - Z jednej strony Europa mówi o zamrożeniu kont, a z drugiej niemiecki koncern RWE sprzedaje potężny kawałek swojego biznesu rosyjskim oligarchom - podkreśliła.

Jak dodała, LetterOne to fundusz inwestycyjny zarejestrowany w Luksemburgu. Jego największym akcjonariuszem jest rosyjski miliarder Michaił Fridman. Jego majątek "Forbes" wycenia na 17,6 mld dol.

Rząd się nie boi

Głos w sprawie transakcji RWE-LetterOne zabrało niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Technologii. - Niemcy nie obawiają się o dostawy gazu ziemnego w związku z przejęciem RWE DEA przez fundusz LetterOne - poinformował rzecznik resortu.

RWE zapewnia, że już wcześniej informowało niemiecki rząd o planowanej transakcji. "Nie otrzymaliśmy żadnej informacji, wskazującej na to, by Berlin byłby przeciwny" - podało biuro prasowe koncernu.

Berlin nie ma nic przeciwko

Do szybkiego zawarcia transakcji przez RWE, zmusza jego fatalna sytuacja finansowa. Drugi co do wielkości w kraju koncern energetyczny zmaga się z  zadłużeniem w wysokości 30 miliardów euro. "To porozumienie jest ważnym krokiem na drodze do realizacji naszej strategicznej reorganizacji" - stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny RWE Peter Terium. "Ponadto, jest to niezbędny krok w kierunku poprawy naszej kondycji finansowej" - dodał. Zgodę na sprzedaż musi jeszcze wydać rada nadzorcza energetycznego giganta.

RWE poinformowało o transakcji niemiecki rząd. "Nie otrzymaliśmy żadnej informacji, wskazującej na to, by Berlin byłby przeciwny" - podało biuro prasowe koncernu.

Rosjanie w polskich Karpatach?

Dział wydobywczy RWE DEA ma obecnie ok. 190 koncesji na poszukiwanie oraz eksploatację ropy i gazu w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce. Surowce wydobywa w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii oraz w Egipcie.

W Polsce firma jest obecna od 1998 r. Posiada u nas cztery koncesje na poszukiwanie węglowodorów ok. 100 km na południowy wschód od Krakowa, w Karpatach. Pozwolenia obejmują łączną powierzchnię prawie 3 km kw.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane