• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polskie zakusy na iracką ropę

Polskie zakusy na iracką ropę
Foto: TVN24 Foto: Shahristani: Irak jest gotowy odpowiedzieć na potrzebę Polski

PKN Orlen jest zainteresowany zarówno wydobyciem, jaki i rewitalizacją irackich złóż ropy naftowej. Natomiast Irak, ze swojej strony, "jest gotów pokryć wszelkie zapotrzebowanie Polski na surowce energetyczne, a tym samym uniezależnić się od dostaw z Rosji" - zapewniał na spotkaniu z ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem minister Iraku do spraw ropy Hussein Al-Shahristani.

W sprawie wydobycia i rewitalizacji złóż ropy w Iraku, przedstawiciele PGNiG, Grupy Lotos oraz PKN Orlen spotkali się z ministrem Iraku ds ropy, Husseinem Al-Shahristanim.

Orlen gotowy, ale...

- Jesteśmy zainteresowani bezpośrednim i mniejszościowym partnerstwem zarówno w już odkrytych złożach, jak i w obszarach poszukiwawczych - powiedział rzecznik PKN Orlen Dawid Piekarz.

Zaznaczył, że spółka wraz z partnerami "jest gotowa podjąć rozmowy na temat ewentualnej rewitalizacji eksploatowanych wcześniej złóż". Jednak, jak zaznaczył, realizacja irackich projektów będzie zależeć od sytuacji politycznej w tym kraju.

- Do niedawna to był bardzo niebezpieczny region, jednak sytuacja się stabilizuje. Możemy wykorzystać doświadczenia naszych żołnierzy - powiedział przy okazji rozmów o wydobyciu irackiej ropy wicepremier Pawlak.

Polskie firmy w końcu zaproszone

Podczas czwartkowego spotkania z ministrem ropy Iraku Husseinem Al-Shahristanim, przedstawiciele PKN Orlen i Grupy Lotos zapowiedzieli, że rozważają udział w II rundzie koncesyjnej - poinformowało Ministerstwo Gospodarki. Pierwsza runda negocjacji na temat udziału zagranicznych firm w wydobyciu ropy z irackich złóż zakończyła się 30 czerwca br. Irakijczycy do składania ofert zaprosili 35 firm, wśród których nie było polskich.

Goszczący w czwartek w Warszawie Shahristani zapewnił, że polskie przedsiębiorstwa mogą brać udział w kolejnych rundach.

Partner w trudnych chwilach zainwestuje

- Chciałbym po raz kolejny zapewnić, że Polska znajduje się na czele listy państw, którym jesteśmy w szczególności wdzięczni za bycie z nami w tych trudnych chwilach - mówił minister ds. ropy Iraku podczas pobytu w Polsce. - Cel mojej wizyty to zachęcanie polskich firm, by przyjechały do Iraku albo wróciły do Iraku w przypadku tych, które były już wcześniej. Zachęcam do współpracy oraz inwestowania w naszą gospodarkę, rolnictwo i przemysł, a w szczególności w sektor energetyczny.

lad //gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane