• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polskie świnie nie przejadą przez białoruską granicę

Polskie świnie nie przejadą przez białoruską granicę
Foto: TVN24 Foto: Białoruś mówi "nie" polskiemu mięsu

Białoruś wprowadziła czasowy zakaz wwozu wieprzowiny z Polski - poinformowano w czwartek w białoruskim Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Rzeczniczka resortu wyjaśniła, że wprowadzono go w związku z wykryciem w naszym kraju przypadku tzw. świńskiej grypy.

Na mocy decyzji ministerstwa zostają anulowane wszelkie zezwolenia na wwóz polskiej wieprzowiny. Zakaz dotyczy wwozu żywca, mięsa wieprzowego i produktów z niego - z wyjątkiem tych, które przeszły obróbkę termiczną w temperaturze co najmniej 80 stopni Celsjusza.

Wcześniej Białoruś wprowadziła zakaz sprowadzania wieprzowiny z Meksyku, Kostaryki, USA i szeregu państw zachodnioeuropejskich. W obawie przed wirusem nowej grypy ok. 20 krajów zabroniło importu wieprzowiny i innego mięsa.

Główny weterynarz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Joseph Domenech ocenia, że groźba zarażenia się wirusem grypy A/H1N1 poprzez wieprzowinę jest tak minimalna, że można jej w ogóle nie brać pod uwagę. - Żaden wirus grypy nie został odnaleziony w mięsie i jego produktach - zapewnił.

Mimo to np. władze Egiptu wydały nakaz uśmiercenia wszystkich hodowanych w tym kraju świń.

nsz/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane