• rozwiń
  • WIG20 2231.31 +0.23%
  • WIG30 2528.96 +0.22%
  • WIG 58730.98 +0.19%
  • sWIG80 11647.00 +0.51%
  • mWIG40 3749.47 +0.01%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:20

Dostosuj

Polskie sklepy okradzione na 1,2 mld euro

Polskie sklepy okradzione na 1,2 mld euro
Foto: TVN24 Foto: Pokrywanie strat wynikających kradzieże kosztują miliardy euro

1,2 mld euro wynoszą straty, jakie poniosły sieci handlowe w Polsce w wyniku kradzieży w ubiegłym roku. W skali globalnej ukradziono towaru za ... 72,4 mld euro. Z raportu przeprowadzonego przez brytyjski instytut Centre for Retail Research (Centrum Badań nad Handlem Detalicznym) na zlecenie firmy Checkpoint wynika, że najczęściej kradzionymi towarami są kosmetyki, alkohol i odzież damska.

W badaniu wzięło udział 820 firm z sektora handlu detalicznego, prowadzących ponad 138,6 tys. sklepów. Badanie objęło 32 kraje z Europy, Ameryki Płn., Australii, Japonii, Indii, Singapuru i Tajlandii. Najwięcej kradzieży w sklepach zdarza się w krajach Ameryki Płn.: w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, najmniej - w Azji: Indiach i Tajlandii.

Straty w sklepach spowodowane kradzieżami - w wysokości 72,4 mld euro - w badanym okresie stanowiły 1,36 proc. łącznych obrotów. Współczynnik kradzieży w skali światowej wzrósł o 1,5 proc. w stosunku do badania sprzed roku, co oznacza, że sklepy poniosły z tego powodu straty wyższe o 500 mln euro.

Pracownicy najbardziej "wyrafinowani"

Kradzieży dokonują najczęściej klienci sklepów (42 proc. kradzieży), nieco rzadziej pracownicy (35 proc.). Towar ginie także z powodu nieuczciwości dostawców (ponad 6 proc.) oraz wewnętrznych pomyłek nie mających charakteru przestępstw (16,5 proc.).

Dodał, że choć klienci kradną częściej, to są to na ogół "małe" przestępstwa. Pracownicy dokonują bardziej przemyślanych kradzieży, których skala jest większa. Głównie ginie towar (41 proc.), ale także znika gotówka, vouchery i bony.

Jak zaznaczył Robert Pilewski z firmy Checkpoint, w światowym raporcie przebadano siedem krajów Europy Środkowej: Czechy, Słowację, Węgry, Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. Łączna wielkość strat w tych krajach wynosi 2,2 mld euro, tj. 1,36 proc. obrotu tych sieci. Rok wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,24 proc.

W Polsce wartość kradzieży została oceniona na 1,2 mld euro, tj. 1,5 proc. obrotów badanych sklepów. W naszym kraju także najczęściej kradzieży dokonują klienci i pracownicy placówek handlowych.

Na złodziejski "podatek" zrzucaja się wszyscy

Rosnąca skala kradzieży powoduje, że sieci handlowe wydają coraz więcej pieniędzy na ochronę przed tym zjawiskiem. W minionym roku kosztowało to sieci 18,7 mld euro. Główne wydatki dotyczyły kosztów osobowych (ponad 56 proc.) - zatrudniania ochrony. Jednocześnie wzrastają wydatki na inwestycje w specjalistyczny sprzęt zabezpieczający przed kradzieżami. Coraz częściej stosowane są zabezpieczenia towarów już na etapie produkcji.

W 32 badanych krajach najczęściej ginęły produkty drogie, markowe: kosmetyki, alkohol, bielizna damska i perfumy. W Europie najczęściej znikał alkohol i kosmetyki, a kradzieże drogiej żywności znalazły się dopiero na 10 miejscu.

Jak oceniają eksperci, w związku z kradzieżami i wydatkami na ochronę, każde gospodarstwo domowe na świecie płaci "podatek" w wysokości 208 euro rocznie. W Polsce gospodarstwo domowe jest obciążone z tego tytułu kwotą 88,5 euro rocznie.


Centrum Badań nad Handlem Detalicznym jest niezależną organizacją zajmującą się badaniami i doradztwem dla sektora sklepów detalicznych. Sponsorem raportu jest amerykańska firma Checkpoint System INC. (w Polsce posiada oddział) założona w 1969 r. - wiodący dostawca systemów ochrony przed kradzieżą. Firma notowana jest na nowojorskiej giełdzie.
Badanie przeprowadzono je metodą ankietową i obejmuje ono okres od lipca 2006 roku do czerwca 2007 roku. Instytut rozesłał 3,6 tys. kwestionariuszy, przy czym na pytania odpowiedziało zaledwie 22 proc. badanych.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane