• rozwiń

Polskie samochody na zimowych oponach

Polskie samochody na zimowych oponach
Foto: TVN24.pl Foto: Więcej niż 4 na pięć samochodów ma zimowe opony

Prawie co czwarty polski kierowca zdaje sobie sprawę, że właściwe ciśnienie w oponach samochodu zmniejsza zużycie paliwa - wynika z badań instytutu Pentor Research International i producenta opon Michelin.

Taką wiedzę deklaruje 23 procent ankietowanych.. Tymczasem rok temu wiedziało to jedynie 15 procent pytanych.

Nieco więcej - 26 proc. kierowców - wie, że nieprawidłowe ciśnienie jest powodem szybszego zużycia opon. Zdecydowana większość wini za to przede wszystkim zły stan dróg i sposób jazdy.

Za najistotniejsze dla bezpiecznego podróżowania samochodem kierowcy uważają sprawne hamulce i dobrej jakości opony. Tylko co ósmy kierowca (13 proc.) dostrzega znaczenie odpowiedniego ciśnienia dla bezpieczeństwa jazdy.

Coraz popularniejsze stają się opony zimowe, które bardzo poprawiają bezpieczeństwo – w tym sezonie korzysta z nich 82 proc. kierowców. To o 9 punktów procentowych więcej niż w 2006 r.

Generalnie 86 proc. polskich kierowców deklaruje, że sprawdza poziom ciśnienia w oponach. Z tego ponad połowa kierowców (52 proc.) sprawdza ciśnienie opon osobiście, jednak wśród tych osób kobiety to tylko 4 proc.

Jak wynika z badań, kobiety zdecydowanie bardziej wolą zapytać fachowca, mężczyźni sami sprawdzić prawidłowe wielkości w instrukcji lub na tabliczkach w samochodzie.

W tym roku świadomi kierowcy podzielili się na trzy prawie tak samo liczne grupy: tych, którzy do mierzenia ciśnienia wykorzystują własne urządzenie (31 proc.), korzystających z kompresora na stacji benzynowej (39 proc.) oraz tych, którzy sprawdzanie ciśnienia powierzają wyspecjalizowanym serwisom (30 proc.). Ta ostatnia postawa była deklarowana częściej niż rok temu (25 proc.).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane