• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Polskie przepisy o VAT nie podobają się KE

Polskie przepisy o VAT nie podobają się KE
Foto: TVN24 Foto: Luksemburg może otrzymać pozew za dwa miesiące

Komisja Europejska straszy Polskę Trybunałem Sprawiedliwości. Tym razem chodzi o niepełne wdrożenie unijnych przepisów o VAT, dotyczących miejsca świadczenia usług.

KE chce, aby Polska uzupełniła ustawodawstwo. Chodzi o miejsce dostawy towarów i świadczenia usług objętych VAT. Jest to kluczowe dla uniknięcia podwójnego opodatkowania lub braku opodatkowania w Unii Europejskiej. "Jeżeli właściwe przepisy krajowe nie zostaną zmienione w ciągu dwóch miesięcy zgodnie z uzasadnioną opinią, KE może zdecydować o skierowaniu sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości" - ostrzegła w liście Bruksela.

Przepisy dyrektywy w sprawie VAT z 2006 r. mówią, że miejscem świadczenia pewnych usług jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone. Należą do nich "działalność kulturalna, artystyczna, sportowa, naukowa, edukacyjna, rozrywkowa lub podobna, w tym działania podejmowane przez organizatorów takiej działalności oraz, w stosownym przypadku, usługi pomocnicze do takiej działalności”. KE zwraca uwagę, że w polskiej ustawie nie ma mowy o "działalności podobnej lub pomocniczej". Oznacza to, że polskie prawo ma węższy zakres niż unijne przepisy w tym zakresie.

Spór o prawników i konsultantów
Ponadto, zgodnie z dyrektywą, "usługi konsultantów, inżynierów, firm konsultingowych, prawników, księgowych oraz inne podobne usługi, jak również przetwarzanie danych i dostarczanie informacji” są ulokowane, po spełnieniu określonych warunków, w miejscu, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. KE uważa, że tu również polskie prawo nie odpowiada w zadowalającym stopniu prawu europejskiemu. Według Brukseli, błędnie zdefiniowane zostały niektóre kategorie usług, np. usługi firm konsultingowych i inżynierów.

Brukseli nie podoba się jeszcze to, jak w Polsce rozumiane jest pojęcie "usług konsultantów" i "usług firm konsultingowych". Według KE, dotyczą one tylko szczególnych rodzajów doradztwa, takich jak doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego lub oprogramowania.

prm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane