• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polskie owoce i warzywa pojadą do Rosji

Polskie owoce i warzywa pojadą do Rosji
Foto: TVN24 Foto: Rosja zniosła embargo na eksport polskich owoców i warzyw

Koniec ograniczenia na eksport polskich owoców i warzyw do Rosji. - Podpisane przez Komisję Europejską i Rosję memorandum znosi ograniczenia na dostawy tych produktów na rosyjski rynek - poinformował rzecznik Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Aleksiej Aleksiejenko.

- Memorandum o bezpieczeństwie produktów pochodzenia roślinnego oznacza zakończenie sporu między Rosją i KE o bezpieczeństwo produktów pochodzenia roślinnego przeznaczonych do konsumpcji. W każdym razie Komisja Europejska dała określone gwarancje, które były nam potrzebne - powiedział Aleksiejenko.

Rzecznik Rosyjskiego Nadzoru Fitosanitarnego zadeklarował, iż po podpisaniu porozumienia cała produkcja roślinna wysyłana z Unii Europejskiej do Rosji będzie spełniać normy wynikające z rosyjskiego prawa. - Dotyczy to wszystkich krajów UE zainteresowanych eksportem do Rosji - podkreślił Aleksiejenko.

Dodał, że memorandum oznacza także koniec ograniczeń na dostawy polskich warzyw i owoców do Rosji. - Kraje Unii Europejskiej zobowiązały się, że będą dostarczać do Rosji produkty spełniające rosyjskie normy, a także, że będą tego pilnować - powiedział Aleksiejenko. - Zaczynamy więc z czystej konta, ale z gwarancjami Komisji Europejskiej - podsumował rzecznik.

Po zniesieniu embarga na polskie mięso w grudniu 2007 i część produktów rolnych w styczniu 2008 roku, embargo na produkty roślinne przeznaczone do konsumpcji było ostatnią przeszkodą na drodze do unormowania stosunków handlowych między Rosją a Polską.

mwr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane