• rozwiń

Polskie opiekunki na bruku

Polskie opiekunki na bruku
Foto: sxc.hu Foto: Polki opiekujące się ludźmi starszymi często są wyrzucane bez powodu i wypłaty

Polskie opiekunki starszych ludzi są wyrzucane z pracy bez wypłacenia zarobków. O coraz powszechniejszym procederze na Sycylii poinformował Gerard Pokruszyński, polski konsul z placówki w Katanii.

Od początku roku konsulat RP na Sycylii udzielił już pomocy 12 kobietom, wyrzuconym z pracy we włoskich rodzinach. A bez wątpienia nie wszystkie pokrzywdzone zgłosiły się do dyplomatów - powiedział Pokruszyński.

Polki mówią, że ich dotychczasowi pracodawcy zwalniają je argumentując, że mniej pieniędzy żądają Rumunki.

Skuteczna interwencja

Konsul z Katanii interweniuje w każdym zgłoszonym przypadku, w zdecydowanej większości skutecznie. Gdy prosi o pomoc miejscową policję, nieuczciwi pracodawcy najczęściej wypłacają Polkom zaległe zarobki.

- To, co się dzieje, można określić jako wyzysk - podkreślił Gerard Pokruszyński. I trudno się dziwić, bo kobiety, którym obiecywano zarobki w wysokości 600 euro miesięcznie, dostawały najwyższej 200 euro lub nie dostawały w ogóle żadnych pieniędzy.

Konsul zachęca wszystkie kobiety, które decydują się jechać do pracy jako opiekunki na Sycylii, a także w innych częściach Włoch, aby wcześniej dokładnie upewniły się, jakie są jej prawdziwe warunki i aby nie jechały do zupełnie nieznanego miejsca.

Dyplomata przypomina również o możliwości zwrócenia się o pomoc do polskiego konsulatu w przypadku oszustwa czy wykorzystywania w pracy.

jak/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane