• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polskie OFE do likwidacji?

Polskie 
OFE do likwidacji?
Foto: Beata Szydło o współpracy z PSL ws. OFE (TVN24) Foto: Beata Szydło o współpracy z PSL ws. OFE

Janusz Palikot alarmuje, że minister finansów ma zamiar zlikwidować Otwarte Fundusze Emerytalne. PO nie traktuje tych słów poważnie, a PiS szykuje swój własny projekt.

- Rostowski sprawia wrażenia człowieka zdeterminowanego, aby zlikwidować OFE - oświadczył Janusz Palikot w poniedziałkowej "Kropce nad i" na antenie TVN24. Polityk taką ocenę wysnuł na podstawie krótkiej rozmowy z ministrem finansów... na korytarzu budynku TVN24.

Opinię niedawnego jeszcze partyjnego kolegi zbagatelizował zupełnie szef parlamentarnego klubu Platformy Obywatelskiej Waldy Dzikowski. Jak powiedział reporterowi TVN24, "z twarzy ministra niczego takiego nie wywnioskował". Na poważnie już dodał, że prace nad zmianami w systemie OFE trwają, propozycji jest siedem - a wśród nich radykalna propozycja PSL-owskiej minister pracy Jolanty Fedak (de facto likwidacji OFE). Decyzje w tej sprawie mają zapadać w I kwartale przyszłego roku.

PiS razem z PSL?

Bardziej wnikliwi w swoich pytaniach są posłowie opozycji, choć także wątpią w rychłe spełnienie się proroctwa Janusza Palikota. Bardziej interesuje ich, czy podawany termin reformy OFE rzeczywiście zostanie dotrzymany. - Obserwuję niebezpieczne zachowanie ministra Rostowskiego i całego rządu. Nie ma żadnego konkretu, tymczasem Polacy zaczynają żyć w niepewności co do przyszłości swoich emerytur - wytykała przed kamerą TVN24 szefowa klubu parlamentarnego PiS Beata Szydło.

Szefowa klubu Prawa i Sprawiedliwości liczy jednocześnie, że jej ugrupowaniu uda się wykorzystać rozbieżności w poglądach na reformę OFE między koalicjantami. Jak zapowiada, w przyszłym tygodniu ugrupowanie to, złoży swój projekt ustawy. Według niego obywatele mają zyskać możliwość wyboru: ZUS czy OFE, a także możliwość powrotu z OFE do ZUS-u, jeśli uznają to za bezpieczniejsze dla siebie. - Mamy wiele punktów wspólnych z projektem pani minister Fedak - przyznała posłanka Szydło.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane