• rozwiń

Polskie mięso znów w Rosji dzięki Niemcom?

Wtorkowa wizyta ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Moskwie przyczyniła się do opracowania planu stopniowego znoszenia rosyjskich ograniczeń na import polskiej żywności - poinformowały w środę źródła w niemieckim rządzie.

- Niemcy, kierujące w tym półroczu pracami UE, zabiegają w ramach tego planu o sukcesywne likwidowanie ograniczeń w imporcie polskich produktów - wyjaśnił przedstawiciel urzędu kanclerskiego. Jego zdaniem, realizacja tego celu jest "bardzo skomplikowanym procesem", będącym "dwustronną relacją" między inspekcjami a poszczególnymi ograniczeniami w różnych kategoriach produktów.

W związku z nierozwiązaniem problemu rosyjskiego embarga na polskie produkty nie dojdzie w Samarze do rozpoczęcia negocjacji na temat nowej umowy o partnerstwie i współpracy UE-Rosja, co było początkowo celem Niemiec. Polska zablokowała w listopadzie podjęcie rozmów z Rosją, domagając się uprzedniego zniesienia embarga.

Niemiecki rząd podkreśla, że nie ma różnic między stanowiskiem Polski a stanowiskiem UE w sprawie rosyjskiego embarga.
- Niemcy reprezentują jedno unijne stanowisko, wypracowane na podstawie rozmów z Polską i Komisją Europejską - podkreślił przedstawiciel urzędu kanclerskiego. Dodał, że Berlin sprzeciwia się "bilateralizacji" stosunków krajów Unii z Rosją.

Strona niemiecka zaznacza, że jej celem nie było prowadzenie negocjacji z Rosją w sprawie nowej umowy, lecz jedynie rozpoczęcie rozmów. - Przewodnictwo dobiega końca dopiero 1 lipca. Celem planu stopniowych działań jest rozpoczęcie rozmów w czasie niemieckiego przewodnictwa. Realizacja tego celu zależy od wyników pracy inspekcji. Nie można tego dziś przewidzieć" - twierdzą Niemcy.

Źródło w urzędzie kanclerskim przypomina, że inicjatorem opracowania nowej umowy o współpracy Rosji z UE był prezydent Władimir Putin.
- Jesteśmy pewni, że rosyjski rząd jest zainteresowany podpisaniem umowy - twierdzi strona niemiecka. Ważność obecnej umowy upływa z końcem tego roku. Możliwe jest jednak jej przedłużenie.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane