• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Polskie mięso to problem polityczny"

- Sprawa importu mięsa z Polski do Rosji nie jest już problemem weterynaryjnym, lecz politycznym - oświadczył Nikołaj Własow z rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego. Jednak jego zdaniem to polska rozgrywka wewnątrz UE.

Własow, który kieruje departamentem nadzoru weterynaryjnego, dodał, że problem ten został upolityczniony do takiego stopnia, że może być rozwiązany już tylko metodami politycznymi.

- Ze strony europejskiej mamy tu do czynienia z walką jednego kraju o wpływy polityczne w nowym środowisku, do którego wszedł - zauważył przedstawiciel Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego w rozmowie z dziennikarzami w Moskwie.

- Problem ten można rozwiązać tylko metodami politycznymi. Innej drogi nie ma. Jeśli przywódcy Polski nie zmienią swojego postępowania, to zablokują współpracę między Unią Europejską i Rosją, będą przeszkadzać obu stronom w rozwoju handlu - powiedział Własow.

Według niego, "wciągnięcie polityków do rozwiązywania tego czysto technicznego zagadnienia było dużym błędem". - Dalej nastąpiła eskalacja - podkreślił reprezentant Rossielchoznadzoru. - Konflikt wzniecić jest łatwo, trudniej z niego wyjść - powiedział Własow.

Rosja wprowadziła embargo na import mięsa z Polski w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej tolerowanie fałszowania certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska, która usunęła uchybienia i nie doczekała się zniesienia sankcji, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o partnerstwie i współpracy.

Na majowym szczycie UE-Rosja pod Samarą, nad Wołgą, Unia Europejska stanęła po stronie Polski, otwarcie przeciwstawiając się Kremlowi. Wkrótce po tym prezydent Władimir Putin polecił ministrowi rolnictwa Aleksiejowi Gordiejewowi, by zintensyfikował dialog z Unią Europejską w sprawie polskiego mięsa.

W odpowiedzi komisarz UE ds. zdrowia Markos Kyprianu zadeklarował, że Komisja Europejska będzie dalej prowadzić intensywny dialog z Rosją w sprawie embarga na polskie produkty rolne. Zastrzegł jednak, że rezultaty tych rozmów zależą od tego, czy po stronie Rosji jest wola polityczna do rozwiązania problemu.

apl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane