• rozwiń

Polskie metropolie nadżera bezrobocie

Polskie metropolie nadżera bezrobocie
Foto: TVN24 Foto: W dużych miastach podwaja się bezrobocie

Im większe miasto, tym mniejsze bezrobocie - ta zasada działa nawet w czasach kryzysu. Tyle, że teraz osób bez pracy w metropoliach przybywa dwa razy szybciej, niż w reszcie kraju - zauważa "Puls Biznesu".

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika paradoksalnie, że gdyby bezrobocie w całym kraju rosło w takim tempie jak w 10 największych miastach, to jego stopa na koniec listopada wyniosłaby 14,2 proc., a nie 11,4 proc.

W dziesięciu największych miastach Polski liczba bezrobotnych od listopada 2008 roku do listopada 2009 roku wzrosła o ponad 61 proc. W tym samym czasie grono wszystkich Polaków bez pracy powiększyło się tylko o niespełna 30 proc.

Wśród dziesiątki największych miast najszybciej bezrobocie rośnie w Gdańsku i Szczecinie - dwóch miastach stoczniowych. Zadziwiająco stabilny jest natomiast rynek pracy w Lublinie. Grono bezrobotnych powiększyło się tam przez rok tylko o 25 proc.

Klątwa metropolii w kryzysie

W czasie największego wzrostu gospodarczego w dużych miastach powstawało najwięcej miejsc pracy, dlatego przed kryzysem to właśnie tu był największy przerost zatrudnienia. Nie dziwi więc, że firmy z dużych miast są zmuszone najmocniej redukować zatrudnienie

sędzimir o pracy

Ekspertów nie dziwi taki obrót sprawy. - W czasie największego wzrostu gospodarczego w dużych miastach powstawało najwięcej miejsc pracy, dlatego przed kryzysem to właśnie tu był największy przerost zatrudnienia. Nie dziwi więc, że firmy z dużych miast są zmuszone najmocniej redukować zatrudnienie - tłumaczy w rozmowie z "PB" Karolina Sędzimir-Domanowska, ekonomistka rynku pracy w PKO BP.

Ponadto w aglomeracjach częściej niż w mniejszych miastach działają duże firmy, a to właśnie one najmocniej redukowały etaty.

mkg//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane