• rozwiń

Polskie lotniska gotowe na Schengen

Polskie lotniska gotowe na Schengen
Foto: TVN24 Foto: Większość lotnisk modernizowano

Największe lotniska w kraju będą do 30 marca gotowe do wprowadzenia przepisów wymaganych układem z Schengen. Właśnie wtedy przestają obowiązywać kontrole graniczne również w ruchu powietrznym.

Największe polskie lotnisko - warszawskie Okęcie - po otwarciu drugiego terminala jest gotowe do uruchomienia odprawy pasażerów w dwóch oddzielnych grupach: odlatujących i przylatujących z i do krajów strefy Schengen oraz dla pozostałych pasażerów. Podobnie jest w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście czy Szczecinie, gdzie port lotniczy jest już od ponad miesiąca gotowy na otwarcie nieba.

Musieliśmy przebudować i wybudować pomieszczenia przylotów i odlotów, szczególnie te potrzebne straży granicznej

Hanna Surma, rzecznik prasowy poznańskiego lotniska

Piotr Pietrzak, rzecznik portu Kraków-Balice zapewnił, że lotnisko jest przygotowane do obsługi podróżnych zgodnie z traktatem z Schengen. Półtora roku temu ukończono tu modernizację sali odlotów do krajów spoza strefy. Także w Poznaniu poczyniono duże inwestycje, aby port lotniczy dostosować do nowych wymagań. - Musieliśmy przebudować i wybudować pomieszczenia przylotów i odlotów, szczególnie te potrzebne straży granicznej - tłumaczyła rzecznik lotniska Hanna Surma.

Wszystko zgodnie z planem

Również w podkatowickich Pyrzowicach w oddano już do użytku nowy terminal. To miejsce odprawy pasażerów podróżujących

Konieczna była przebudowa naszych obiektów. Musieliśmy choćby stworzyć miejsce na dodatkowe toalety i pomieszczenia dla osób, które nie zostaną zaakceptowane przez służby

Włodzimierz Machczyński, prezes zarządu Portu Lotniczego im. L. Wałęsy w Gdańsku

w obrębie strefy Schengen. Gotowe jest lotnisko w Rębiechowie pod Gdańskiem. - Konieczna była przebudowa naszych obiektów. Musieliśmy choćby stworzyć miejsce na dodatkowe toalety i pomieszczenia dla osób, które nie zostaną zaakceptowane przez służby - powiedział prezes zarządu Portu Lotniczego im. L. Wałęsy w Gdańsku Włodzimierz Machczyński. Nie inaczej jest na bydgoskim lotnisku im. Ignacego Paderewskiego. Do obsługi pasażerów zgodnie z nowymi przepisami gotowy jest również Rzeszów.

W Łodzi i we Wrocławiu nowe obiekty dopiero zostaną oddane. Wrocławskie Strachowice zyskają nową część terminalu dla odprawy pasażerów spoza strefy Schengen. Z kolei na łódzkim lotnisku im. Wł. Reymonta oddana zostanie do użytku nowa hala odlotów.

prm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane