• rozwiń

Temat: Kolej

Polskie Koleje Linowe sprzedane za 215 milionów

Foto: PAP/ Jacek Bednarczyk Foto: Polskie Koleje Linowe zostały sprzedane

Polskie Koleje Linowe sprzedane. W środę podpisano umowę między PKP SA a spółką Polskie Koleje Górskie SA finalizującą proces prywatyzacji PKL. Cena zakupu wyniosła 215 mln zł.

Nabywca spółki PKL to spółka założona przez podhalańskie samorządy: Miasto Zakopane oraz Gminy: Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin.Finansowanie transakcji zapewnia fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, instytucja finansowa zarządzająca środkami powierzonymi m.in. przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), oraz stworzony przez Unię Europejską Europejski Bank Inwestycyjny.

Struktura spółki PKG umożliwia wejście do jej akcjonariatu mieszkańców Podhala w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego, oraz samorządu województwa. W ten sposób o przyszłości PKL będzie decydować w dużym stopniu społeczność lokalna.

- Na ostatnim etapie mieliśmy pięć podmiotów, potem cztery, ostatecznie wybraliśmy ofertę Polskich Kolei Górskich, która jest najlepsza i pod względem ceny oraz warunków pozacenowych. Proces udało się zakończyć w ciągu sześciu miesięcy. Jest to realizacja zapisów ustawy z 2000 roku, która nakłada na PKP obowiązek prywatyzacji majątku, który jest w naszym posiadaniu. Jest to pierwsza zakończona sukcesem prywatyzacja, z czego bardzo się cieszymy - powiedział na konferencji prasowej prezes PKP Jakub Karnowski.

Pytany, o jakie warunki pozacenowe chodzi, prezes wskazał, że spółka PKG jest wspierana przez fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. - Wydaje nam się, że połączenie gmin zakopiańskich, które są najbliżej wyciągów - w Zakopanem jak wiadomo są dwa duże wyciągi z czterech, które są w posiadaniu PKL - i połączenie tego z wiarygodnym kapitałem może najlepiej przysłużyć się mieszkańcom Podhala, lokalnym gminom. Tak działają podobne podmioty na rynku w Austrii czy we Francji - powiedział Karnowski.

Dodał, że następnym etapem prywatyzacji będzie uzyskanie akceptacji Rady Nadzorczej i właścicieli PKP; stanowisko w tej sprawie zajmie też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kontrowersyjna sprzedaż 

PKL to spółka zarządzająca infrastrukturą turystyczną w Zakopanem, Zawoi, Miedzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy, oraz Krynicy. Proces prywatyzacji spółki rozpoczął się w grudniu 2012 roku i budził wiele kontrowersji.

Zaniepokojenie sprzedażą PKL wyrażała m.in. Państwowa Rada Ochrony Przyrody i Tatrzański Park Narodowy. Sprzedaży PKL sprzeciwiali się m.in. niektórzy parlamentarzyści.

Na początku kwietnia PKP poinformowało, że oferty wiążące na zakup Polskich Kolei Linowych złożyło pięć podmiotów: Polskie Koleje Górskie; Centrum Targowe "Ptak"; Investor Private Equity Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych; Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe; oraz przedsiębiorca z Nowego Targu Tomasz Żarnecki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane