• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polskie kabanosy pod ochroną

Polskie kabanosy pod ochroną
Foto: Fakty TVN/Wikipedia Kuruni Foto: Polski kabanos będzie chroniony w Unii

Wszystko wskazuje na to, że polsko-niemiecka wojna o kabanosy zakończy się zwycięstwem Polski. Komisja Europejska skłania się, żeby na nasz wniosek zarejestrować w UE kabanosy, przyznając im certyfikat "Gwarantowana Tradycyjna Specjalność".

Takie nieoficjalne informacje podali w poniedziałek przedstawiciele KE. Zaznaczyli, że Komisja nie podjęła jeszcze decyzji.

Wniosek zgłosiło Ministerstwo Rolnictwa i Związek Polskie Mięso. Przeciwko byli producenci w Niemczech, którzy też produkują kabanosy. - To inny produkt, o innej długości i kształcie - przekonuje Witold Choiński z Polskiego Mięsa.

Jest polska mozarella, będą niemieckie kabanosy?

Rzecznik KE nie chciał przesądzić, jaka będzie ostateczna decyzja komisji w sprawie polskiego wniosku. Nieoficjalnie unijni urzędnicy twierdzą jednak, że polscy wnioskodawcy mogą liczyć na przychylność, skoro - jak sami wskazują - znak ten nie ogranicza wytwarzania produktów pod daną nazwą. Jest formą wyróżnienia tych wyrobów, które powstają według określonej receptury i spełniają wysokie standardy.

W praktyce oznacza to, że niemieccy producenci będą mogli nadal produkować kabanosy, ale bez możliwości opatrywania ich unijnym logo. Tak jest np. z serem mozarella, produkowanym nie tylko we Włoszech (wg wyśrubowanych norm), ale także w wielu innych krajach, w tym w Polsce.

Decyzja KE ma zapaść w ciągu kilku miesięcy.

jk/fac/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane