• rozwiń

Polskie Jadło upada. Kłopoty z frankiem i konflikt akcjonariuszy

Polskie Jadło upada. Kłopoty z frankiem i konflikt akcjonariuszy
Foto: TVN 24 Foto: Polskie Jadło to znana sieć restauracji

Wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu złożył do krakowskiego sądu zarząd spółki Polskie Jadło. W tle jest konflikt między inwestorami.

Zarząd spółki Polskie Jadło złożył do Sądu Rejonowego w Krakowie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu."Po gruntownej i bardzo szczegółowej analizie sytuacji spółki zarząd uznał, że wyczerpane zostały wszelkie przesłanki wynikające z obowiązującego prawa, obligujące do skierowania wniosku. Jednocześnie zarząd, dostrzegając możliwość kontynuowania działalności spółki, zaproponował możliwość zawarcia układu z wierzycielami" - napisano w komunikacie wydanym przez spółkę.

Konflikt inwestorów

Spółka podała, że jednym z istotnych powodów podjęcia takiej decyzji było wypowiedzenie umowy kredytowej rozliczanej we franku szwajcarskim przez Bank BNP Paribas.

W tle jest też - jak informuje dziennikarz TVN CNBC Rafał Wojda - konflikt między prezesem Polskiego Jadła i największym akcjonariuszem Janem Kościuszko, a znanym inwestorem Krzysztofem Moską. Nie udało się im porozumieć ws. wspólnej linii dotyczącej strategii spółki i nowych członków rady nadzorczej. Na sierpniowym walnym zgromadzeniu Kościuszko skrytykował pomysł Moski, dotyczący budowy dużej sieci fast foodów z polskim jedzeniem.

Sieć restauracji

Spółka prowadzi działalność polegającą na uruchamianiu i zarządzaniu siecią restauracji oraz sprzedaży artykułów spożywczych (wędliny, pieczywo, wyroby cukiernicze, nabiał) oraz wyrobów o przedłużonym terminie przydatności w formie konserw szklanych (słoiki). Należą do niej lokale spod znaków Polskie Jadło, Gościniec, Pierogarnie Kościuszko, W Starej Kuchni i Złote Prosię.

Polskie Jadło stworzył Kościuszko, który po sukcesie założonej w 1995 r. firmy Chłopskie Jadło sprzedał markę firmie Sphinx, by zacząć działalność pod innym szyledm.

Od 10 czerwcu 2008 r. jest ona notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane