• rozwiń

Polskie innowacje doceniane na świecie

Polski grafen nowej ery Odtwórz: Polski grafen nowej ery
Foto: Toyota/Flickr | Video: tvn24 Foto: Wzrost innowacyjności zawdzięczamy głównie przenoszeniu do Polski fabryk telewizorów i aut | Video: Polski grafen nowej ery

Od 2000 roku w produkcji zaawansowanej technologii wyprzedziliśmy Indie, Brazylię i Turcję. Pokonamy też Francję i Wielką Brytanię - informuje "Puls Biznesu".

Jak bowiem wynika z raportu Oxford Economics dla HSBC, Polska szybko pnie się w górę w globalnych zestawieniach rynku wysokich technologii – jeszcze w 2000 roku zajmowaliśmy 21. pozycję na świecie, a w 2013 – już 14. I przegoniliśmy m.in. Indie, Brazylię i Turcję.

Coraz lepiej

Gorsze wieści są takie, że zawdzięczamy ten wzrost głównie przenoszeniu do Polski fabryk telewizorów, aut itp., a w mniejszym stopniu innowacyjności rodzimych producentów.

Autorzy raportu są jednak dobrej myśli – uważają, że Polska z powodzeniem będzie wytwarzać coraz więcej własnej, wykreowanej od początku do końca u siebie technologii.

Pozytywna prognoza

Polska będzie się piąć w górę w rankingu największych producentów "high-tech", w 2030 r. zajmie 11. miejsce, wyprzedzając Wielką Brytanię i Francję - prognozują analitycy Oxford Economics.

Zaś w latach 2014-20 nasz eksport takich towarów ma rosnąć średnio o 8,6 proc., a w okresie 2021-30 – o 5,5 proc., a to znacznie wyższe dynamiki niż te prognozowane dla niemal wszystkich krajów zachodnich.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane