• rozwiń

Temat: Cyberbezpieczeństwo

Polskie firmy tracą pieniądze. Przez ataki hakerów

Polskie firmy nie są przygotowane na ataki hakerów. Tracą przez to pieniądze Odtwórz: Polskie firmy nie są przygotowane na ataki hakerów. Tracą przez to pieniądze
Foto: freeimages.com | Video: tvn24 Foto: Polskie firmy nie są przygotowane na ataki hakerów | Video: Polskie firmy nie są przygotowane na ataki hakerów. Tracą przez to pieniądze

Rosyjscy hakerzy zaatakowali jedną z polskich firm energetycznych. Dziennik "Rzeczpospolita" próbował ustalić, o jaką firmę mogło chodzić. A PwC podaje, że dwie trzecie polskich firm przyznało, że straciło pieniądze z powodu kradzieży danych.

We wtorek pisaliśmy, że Rosyjscy hakerzy, prawdopodobnie pracujący na zlecenie władz w Moskwie, wykorzystywali nieznaną dotąd lukę w systemie operacyjnym Windows do szpiegowania m.in. zagranicznych instytucji, w tym polskiej firmy energetycznej.

Uderzenie hakerów

"The Washington Post" i agencja Reuters informowały, że zaatakowane zostały komputery należące do pracowników NATO, Unii Europejskiej, rządu Ukrainy oraz przedsiębiorstw z sektora energetycznego i telekomunikacyjnego. Wśród tych firm miała być także jedna z polskich firm energetycznych.

"Washington Post" nie podał w swojej informacji, o jaką firmę energetyczną z Polski chodzi. Próbowała to ustalić "Rzeczpospolita". Jednak, co zrozumiałe, żaden z polskich koncernów energetycznych nie przyznał się, że padł ofiarą ataku.

Polskie spółki PGE, Lotos, Orlen oraz Tauron odmówiły komentarza w tej sprawie. Enea zapewniła, że stosowane w grupie procedury bezpieczeństwa minimalizują powstanie takich zagrożeń, a Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że nie odnotowało żadnych prób cyberataku.

Niegotowi

Dziennik podkreśla, że polskie firmy są słabo przygotowane na cyberataki hakerów. Z danych PwC wynika, że wszystkie zbadane polskie firmy oblały stress testy, które sprawdzały, czy przedsiębiorstwa są bezpieczne.

Natomiast dwie trzecie z nich przyznało, że straciło pieniądze w wyniku kradzieży danych. W 13 proc. przypadków szkody wyniosły od 150 tys. zł do aż 15 mln zł - podaje "Rzeczpospolita".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane