• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polskie firmy ruszają na podbój Arktyki

Polskie firmy ruszają na podbój Arktyki
Foto: sxc.hu Foto: Od przyszłego roku ma ruszyć program GoArctic

Za kołem polarnym czeka bogactwo, które świat dopiero spróbuje zagospodarować. Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik chce, by polskie firmy brały w tym udział – pisze "Puls Biznesu".

Potencjał Dalekiej Północy rośnie, a już obecnie są w tym regionie polskie firmy z branży paliwowej – mówi wiceminister. I na przyszły rok zapowiada uruchomienie rządowego programu GoArctic.

Była Afryka, teraz czas na Arktykę

Musimy otworzyć wszystkie kontynenty i Arktykę. Gdy ruszał program GoAfrica wielu nie wierzyło, że się uda, a teraz mnóstwo naszych firm sprzedaje na tym kontynencie – zauważa Antoniszyn-Klik.

Jak zapowiada, w 2015 r. zostanie zorganizowana misja gospodarcza do Reykjaviku; planowane są też wizyty firm w innych regionach i państwach: Grenlandii, Alasce, w  Kanadzie i Norwegii.

Według MSZ wraz z ociepleniem klimatu szybko wzrasta dostępność i znaczenie gospodarcze Arktyki. Można oczekiwać, że wraz z postępem technologicznym coraz więcej firm energetycznych i górniczych będzie rozszerzać działalność o ten region – wskazuje resort.

Ostatnio, zgodnie z sugestią MSZ, Antoniszyn-Klik wzięła udział w konferencji Arctic Circle, na którą zaproszono m.in. kanclerz Niemiec i szefa OECD.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane