• rozwiń

Polskie firmy podbijają rynek za Odrą

Polskie firmy podbijają rynek za Odrą
Foto: TVN24 Foto: Polacy coraz więcej inwestują w Niemczech

Polak, Niemiec dwa bratanki? Wyglada na to, że przynajmniej w biznesie. Polskie firmy coraz śmielej wchodzą na niemiecki rynek. W zeszłym roku wartość naszych inwestycji za Odrą wzrosła o blisko 30 procent. Coraz więcej Niemców inwestuje z kolei w Polsce.

Z szacunkowych danych, przedstawionych w środę na dorocznej konferencji wydziału promocji handlu i inwestycji oraz wydziału ekonomicznego ambasady Polski w Berlinie, wynika, że wartość polskich inwestycji w Niemczech w 2007 roku oszacowano na 650 milionów euro. Rok wcześniej wyniosła ona 500 milionów euro. - Na terenie Niemiec działa kilkadziesiąt tysięcy polskich firm (44 tys. wg danych za 2006 rok), w tym ponad sześć tysięcy w samym Berlinie - mówił Tomasz Salomon z wydziału promocji handlu i inwestycji ambasady RP. Z reguły są to firmy jednoosobowe.

Niemcy lubią polskie sklepy

Wartość niemieckich inwestycji w Polsce w zeszłym roku przekroczyła 15 miliardów euro. Niemcy są drugim po Holandii największym inwestorem w Polsce.

niemcy

Największym polskim inwestorem w Niemczech był w zeszłym roku PKN Orlen ze swymi 552 stacjami benzynowymi (150 milionów euro). Pozostali to m.in. Ciech SA (75 milionów euro), Sanplast S.A. (20 milionów euro), Kopex (27 milionów euro), Asseco (37,7 milionów euro), Unimil (17 milionów euro), firma komputerowa ComArch S.A. (9,5 miliona euro) oraz Smyk (1 milion euro). W dużych miastach zachodnich Niemiec działalność podejmuje coraz więcej firm rzemieślniczych. Otwierane są także polskie sklepy firmowe, takie jak Smyk, Monnari, Bytom czy Gino Rossi. Widać je przede wszystkim w Berlinie.

Wartość niemieckich inwestycji w Polsce w zeszłym roku przekroczyła 15 miliardów euro. Niemcy są drugim po Holandii największym inwestorem w Polsce. 2007 rok był kolejnym, w którym odnotowano wzrost wymiany handlowej między Polską a Niemcami (z 48,1 miliardów euro w 2006 roku do 54,5 miliardów euro). Republika Federalna Niemiec nadal jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski.

Żywność za maszyny

Według Zbigniewa Kosteckiego, kierownika wydziału ekonomicznego ambasady RP w Berlinie, pomimo pewnego spadku dynamiki wzrostu polskiego eksportu do Niemiec poprawia się jego struktura. Dominują w nim produkty przemysłu maszynowego i urządzenia mechaniczne, wyroby z metalu, akcesoria i części pojazdów, a także produkty rolne i żywność.

Natomiast w polskim imporcie z RFN największy udział miały maszyny i urządzenia mechaniczne, wyroby metalowe, przede wszystkim z żelaza, żeliwa, stali oraz z miedzi, części do pojazdów i akcesoria, tworzywa sztuczne i wyroby z tworzyw sztucznych oraz wyroby z kauczuku i produkty chemiczne.

mpj//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane