• rozwiń

Polskie firmy na granicy bankructwa?

Polskie firmy na granicy bankructwa?
Foto: TVN24 Foto: Branża transportowa widzi ratunek w ulgach podatkowych

Polskie przedsiębiorstwa złapały finansową zadyszkę i nie wyrabiają się z terminowymi płatnościami. Efekt? Ich wierzyciele stanęli przed widmem bankructwa. Już niedługo kolejne firmy będą padać jak muchy - ostrzegają analitycy rynku i dodają: kryzys najdotkliwiej uderzy w transport.

To jeszcze nie zawał, ale zatory płatnicze przytykają finansowy krwioobieg gospodarki. Są już pierwsze ofiary niewydolności płynnościowej - pisze "Puls Biznesu".

Eksperci ostrzegają: przepływ należności finansowych znów przestaje być płynny, daje też znać o sobie dekoniunktura. Wyjątkowo jaskrawym przykładem jest transport, gdzie przepływ należności jest najbardziej zachwiany.

Transportowcy nie płacą na czas

Ubezpieczyciel - firma Euler Hermes, która na bieżąco monitoruje sytuację płatniczą w 60 branżach produkcyjnych oraz w dystrybucji, podaje, że tylko 55,8 proc. płatności (głównie rachunki za paliwo) przewoźnicy regulowali w terminie (dane z połowy listopada).

To aż o 20 proc. mniej niż przed rokiem. Co gorsze, faktury nie tylko nie są płacone na czas, ale spory odsetek można spisać w zasadzie na straty. 15 proc. należności jest przeterminowana dłużej niż 121 dni - wyliczają analitycy cytowani przez "Puls Biznesu".

- Można zaryzykować stwierdzenie, że duża część dłużników już ogłosiła upadłość – tłumaczy gazecie Grzegorz Błachnio z Euler Hermes.

Branża przeinwestowała

Transportowców wykończyły wysokie ceny paliw i wojna cenowa między przewoźnikami. Branża zdecydowanie przeinwestowała w ostatnich latach i w efekcie podaż zdolności przewozowych przekroczyły popyt na rynku. Spadek liczby zamówień i postępująca dekoniunktura jeszcze bardziej pogrążyły przewoźników.

- Z transportu korzystają wszystkie inne branże, jest ona wiec niejako probierzem kondycji całej gospodarki i najszybciej reaguje na pierwsze sygnały spowolnienia – dodaje Grzegorz Błachnio.

eq ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane