• rozwiń

Polskie firmy cienko przędą

Polskie firmy cienko przędą
Foto: Arch. TVN24 Foto: Producenci odzieży cienko przędą

Aż 54 proc. spośród przeanalizowanych 270 tysięcy polskich firm znajduje się w złej lub bardzo złej kondycji finansowej - donosi "Rzeczpospolita", powołując się na badanie przeprowadzone przez wywiadownię gospodarczą D&B Poland.

Pozostałe 46 proc. firm jest w kondycji dobrej i bardzo dobrej. W ciągu roku (poprzednia edycja badania to marzec 2010 r.) odsetek ten prawie się nie zmienił.

Kto cienko przędzie

Źle wiedzie się branży budowlanej. "Rz" zauważą, że to nic dziwnego, skoro za cały 2010 r. kwota opóźnionych płatności oraz zaległości w tej branży przekroczyła 2 mld zł.

Ale jeszcze gorzej mają się producenci odzieży: aż 73 proc. z nich jest w fatalnej kondycji - to 2 pkt. proc. więcej niż rok temu. Jednak tylko niewiele lepiej mają się producenci żywności oraz wyrobów chemicznych.

Mechanikom się poprawiło

Są jednak też branże, w których sytuacja się poprawiła, czasami znacząco. Jak pisze "Rzeczpospolita", tak stało sie w przypadku dużej części firm zajmujących się świadczeniem usług zdrowotnych oraz naprawą pojazdów samochodowych. Poprawa dotyczy również sklepów spożywczych. W tych branżach przeważają przedsiębiorstwa, które są w dobrej kondycji.

Oczekiwania przedsiębiorców na najbliższe miesiące nie są jednak optymistyczne. Generalnie obawiają się złego wpływu podniesienia stawki VAT do 23 proc. Wiele sieci handlowych, nie chcąc zniechęcać klientów, wzięło podwyżkę na siebie i nie podnosi cen, co zapewne negatywnie odbije się na ich kondycji finansowej - zauważą "Rz".

jak/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane