• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Polskie banki nie odczują kryzysu w USA"

"Polskie banki nie odczują kryzysu w USA"
Foto: TVN24 Foto: Dziś nie mamy w Polsce poważnych zagrożeń makroekonomicznych - ocenia Stanisław Kluza

Kryzys finansowy w USA nie przekłada się na sytuację polskich oddziałów zagranicznych banków - uważa szef Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza. Dziś nie mamy w Polsce poważnych problemów makroekonomicznych. Nasz sektor finansowy jest stabilny i wypłacalny - ocenił w "Gazecie Wyborczej".

Stanisław Kluza w rozmowie z "GW" kilkakrotnie podkreślał, że plan ratunkowy przyjęty w USA zadziała stabilizująco na polski rynek.

- Chciałbym rozwiać wątpliwość - tłumaczy Kluza. - Nawet te instytucje finansowe działające w Polsce, których zagraniczni właściciele znaleźli się w kłopotach, są w pełni wypłacalne i bezpieczne - ocenia przewodniczący KNF.

Najwyżej stracą reputację

Jego zdaniem, lista ewentualnych zagrożeń jest krótka. Najważniejsze spośród nich to ryzyko utraty reputacji.

- Nie wynika to z rzeczywistych problemów banków, bo żaden nie jest w niebezpieczeństwie. Jeśli jednak jego europejski czy amerykański właściciel ma kłopoty, to klienci mogą mieć wątpliwości, czy działający w Polsce bank należący do tej grupy też może mieć kłopoty - tłumaczył Kluza.

"Chodzi o to, by nie podstawić nogi"

Szef KNF zaprzeczył, by decyzja o wprowadzeniu kontroli banków była związana z kryzysem finansowym. - Sami uznaliśmy, że potrzebne jest lepsze monitorowanie płynności. Od 1 lipca wszystkie banki działające w Polsce muszą nam przekazywać informacje o swojej płynności - dodał.

Zdaniem Kluzy, obecnie wyzwaniem dla Europy jest zapewnienie, mechanizmów bezpieczeństwa. - Chodzi o zbudowanie takiego europejskiego systemu bezpieczeństwa finansowego, który zagwarantuje, że w sytuacji kryzysowej jedno państwo, działając w swoim indywidualnym interesie, nie będzie mogło podstawić nogi innym - zakończył.

eq/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane