• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Polskie banki idą po pieniądze emigrantów

Polskie banki idą po pieniądze emigrantów
Foto: TVN24 Foto: Wielka Brytania to główny kierunek polskich banków

W ubiegłym roku Polacy mieszkający za granicą wysłali do kraju 6,1 mld dolarów. To więcej niż dostalismy z unijnych dotacji. Dlatego krajowe banki postanowiły zawalczyć o ten rynek - pisze "Rzeczpospolita".

Pierwszy wystartował PKO BP, następny będzie Citi Handlowy, ale inni też już patrzą na Zachód.

Plany banków nie dziwią, jeśli spojrzy się na wielkość transferów z zagranicy. Ponadto fala emigracji, szczególnie do Wielkiej Brytanii i Irlandii, wciąż trwa. I chociaż na razie oferty dla emigrantów nie będą przynosić bankom kokosów, to są inwestycja na przyszłość, bo banki liczą, że gdy ich klient wróci do Polski, będzie nadal korzystał z ich usług i namawiał na nie innych.

Już dziś bezpłatne przelewy w Citi możliwe są w przypadku ośmiu krajów, m.in. Anglii i Hiszpanii. W tej grupie nie znalazła się Irlandia. Citi Handlowy bowiem przygotowuje produkty dla emigrantów wspólnie z bankami działającymi na lokalnych rynkach. Tymczasem w Irlandii Citi obsługuje tylko firmy.

Klientów pracujących za granicą chcą kusić również Bank Zachodni WBK oraz ING Bank Śląski. Oba banki promują swoje rachunki w walutach. BZ WBK zaznacza, że ich klienci mogą bezpłatnie korzystać z bankomatów irlandzkiego AIB Banku (główny inwestor polskiej spółki). ING Bank Śląski oferuje nie tylko zwykłe konto, ale także rachunek oszczędnościowy.

Zaopiekują się pieniędzmi i je pożyczą

Citi Handlowy przygotował specjalną ofertę dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. - Dajemy możliwość założenia bezpłatnego konta w Citi UK. Przelewy na rachunek w Citi Handlowy będą bezpłatne - mówi Sonia Wędrychowicz-Horbatowska, wiceprezes banku.

Klienci Citi UK będą mieli także dostęp do konta oszczędnościowego oraz bezpłatnej i nieoprocentowanej linii kredytowej (do 500 funtów). Rachunek w angielskim banku można założyć przy pomocy polskiego doradcy. Wszelkie wnioski też są po polsku, podobnie jak strona internetowa do wykonywania przelewów.

Pomysł Citi Handlowego nie jest nowy. Dwa miesiące temu PKO BP poinformował o współpracy z bankiem NatWest. Właściciele rachunków w obu instytucjach mogą realizować przelewy do i z Polski bez żadnych opłat. - Nasze badania wykazały, że to podstawowa potrzeba Polaków pracujących na Wyspach związana z usługami bankowymi. Do tej pory wiele osób ze względu na stosunkowo wysokie opłaty decydowało się na przekazywanie pieniędzy rodzinie w kraju przewożąc je osobiście lub korzystając z uprzejmości znajomych - mówi Anna Polańska, dyrektor Centrum Bankowości Zagranicznej PKO BP.

Darmowe przelewy mają być początkiem szerszej oferty obu banków dla polskich emigrantów. Dodatkowo PKO BP chce uruchomić w przyszłym miesiącu w Londynie swój oddział, gdzie Polacy mogliby zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości w kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane