• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Polskie auta "na czerwonym"

Polskie auta "na czerwonym"

Kiepski początek roku dla sprzedaży nowych aut w Polsce. Jak podał monitorujący rynek Instytut Samar, w styczniu i lutym sprzedaż samochodów spadła. Winne są głównie zima, sąsiedzi i umacniający się złoty: nie dość, że za Odrą skończyły się rządowe dopłaty do aut, to zakupy u nas stały się droższe.

W drugiej połowie ubiegłego roku większość branż zazdrościła salonom samochodowym dynamiki wzrostu sprzedaży. Początek roku sprawił dilerom zimny prysznic.

Z danych Samaru wynika, że w lutym sprzedano niemal niecałe 22 tys. nowych samochodów osobowych, łącznie z tymi z tzw. kratką. To o 0,7 proc. mniej w porównaniu ze styczniem i prawie 17,5 proc. mniej w porównaniu do lutego ubiegłego roku.

Zielone punkciki na czerwonym morzu

Słabe wyniki salonów Samar tłumaczy kilkoma czynnikami. - Obowiązuje nas kolor czerwony. Jeszcze w ubiegłym roku kończyliśmy z kolorem zielonym, było bardzo dobrze, można było powiedzieć. Chociaż to "dobrze" to tylko dzięki sąsiadom. Ta pomoc sąsiedzka była bardzo przydatna. W tym roku pomoc się w zasadzie skończyła no i kolorek się zmienił - podsumował w TVN CNBC Biznes prezes Instytutu Samar Wojciech Drzewiecki.

- Jednym z tych czynników była także pogoda. Mroźna zima, dużo śniegu, nie ma gdzie parkować samochodów, wielu ludzi przełożyło ten zakup czekając na lepsze warunki - dodał.

Nie wszyscy jednak tracą. Niezmienną popularnością wciąż cieszy się Skoda, a i Toyocie nie zaszkodziły informacje o usterkach wykrywanych za oceanem. - Liderem rynku samochodów nowych jest niewątpliwie Skoda. Skoda już od dłuższego czasu opanowała pierwsze pozycje zarówno jako marka, a także zarówno jako produkt, bo na listach rankingów królują Skoda Octavia i Skoda Fabia - mówił Drzewiecki.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane