• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polski VAT niezgodny z UE

Polski VAT niezgodny z UE
Foto: TVN24 Foto: ETS zanegował polską ustawę

Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu zakwestionował we wtorek przepisy polskiej ustawy o VAT. Wbrew unijnemu prawu, polskie przepisy wydłużają z 60 do 180 dni termin zwrotu nadwyżki VAT dla niektórych podatników. Resort finansów zapewnia, że trwają już prace nad zmianami w ustawie.

Chodzi o przepisy, które wydłużają termin zwrotu nadwyżki VAT w przypadku tzw. nowych podatników VAT, chyba, że złożą oni kaucję w wysokości 250 tys. złotych. Dotyczy to podatników, którzy powiadomili właściwy urząd skarbowy o zamiarze dokonania pierwszej transakcji wewnątrzwspólnotowej w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy od ich zarejestrowania.

Rzecznik generalny Trybunału Jan Mazak jest zdania, że "prawo wspólnotowe sprzeciwia się co do zasady przepisom krajowym, takim jak zawartym w polskiej ustawie o VAT, które są nieproporcjonalne i jako takie podważają stosowanie podstawowych zasad wspólnego systemu podatku VAT, w szczególności prawa do odliczenia".

Precedens Alicji Sosnowskiej

Rzecznik wypowiedział się w tej sprawie za sprawą Alicji Sosnowskiej, która domagała się od Izby Skarbowej w Świdnicy zwrotu 44,7 tys. zł nadwyżki podatku VAT za styczeń 2006 roku. Stosownie do przepisów szóstej dyrektywy VAT z 1977 roku, wniosła o zwrot tej nadwyżki w terminie 60 dni od dnia złożenia przez nią deklaracji podatkowej.

Ale naczelnik Urzędu Skarbowego w Świdnicy oddalił jej wniosek, powołując się na polską ustawę o VAT. Zdaniem urzędu, Sosnowska nie miała prawa do zwrotu nadwyżki w terminie 60 dni, gdyż po pierwsze, nie rozpoczęła działalności co najmniej 12 miesięcy wcześniej, po drugie, nie złożyła w organie podatkowym kaucji w wysokości 250 tys. zł.

Na tę decyzję Sosnowska wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, a ten skierował do Trybunału Sprawiedliwości tzw. pytania prejudycjalne w kwestii zgodności polskich przepisów z prawem unijnym, ponieważ miał co do tego wątpliwości. Na rozprawie 22 listopada ubiegłego roku, polski rząd i Komisja Europejska przedstawiły swoje argumenty.

Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału, ale praktyka wskazuje, że w większości przypadków sędziowie podzielają jego argumenty. Ostatecznego rozstrzygnięcia Trybunału można się spodziewać w ciągu kilku miesięcy.

Poprawimy przepisy

W ubiegłym tygodniu wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch zapowiedziała, że Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w podatku VAT. Planowane jest m.in. skrócenie terminu zwrotu podatku VAT ze 180 do 60 dni.
- Wynikiem skrócenia terminu zwrotu będzie zmniejszenie obciążeń finansowych przez szybsze oddawanie podatnikom kwot nadwyżek naliczonego podatku - mówi Chojna-Duch.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane