• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Polski szef - zamożny szef

Polski szef - zamożny szef
Foto: sxc.hu Foto: O pracę obawiamy się coraz bardziej

Polscy menedżerowie mają relatywnie lepsze pensje niż ich koledzy z USA i w wielu krajach Europy Zachodniej - wynika z raportu firmy badawczej Hay Group, która porównała zarobki pod względem ich siły nabywczej. Informacje przynosi "Rzeczpospolita".

- Polska była jednym z pierwszych krajów naszego regionu, które poziomem wynagrodzeń menedżerów dogoniły Zachód – ocenia w rozmowie z "Rz" Mirosława Kowalczuk, kierownik zespołu badań wynagrodzeń Hay Group.

W raporcie "Wynagrodzenia na świecie" renomowana firma doradcza porównała zarobki wyższej kadry kierowniczej z kilkudziesięciu krajów świata pod kątem ich siły nabywczej – z uwzględnieniem kosztów utrzymania i obciążeń podatkowych w danym kraju.

Polska lepsza niż Wielka Brytania i Skandynawia

W takim zestawieniu Polska znalazła się w pierwszej dwudziestce państw o najwyższej zdolności nabywczej menedżerskich płac. Bijemy na głowę wiele państw zachodnich - zwłaszcza kraje skandynawskie i Wielką Brytanię, gdzie koszty utrzymania i podatki zbijają konkurencyjność kierowniczych płac.

Nasi szefowie dobrze wypadają wobec menedżerów z USA, których autorzy raportu wybrali jako punkt odniesienia. Mierzona siłą nabywczą wartość płac kadry kierowniczej w Polsce jest o 40 proc. wyższa.

Bogaci, ale "ubodzy"

Jednak trzeba pamiętać, że kwotowo menedżerowie w Europie, w tym w Polsce, zarabiają ułamek tego, co prezesi największych firm za oceanem.

Jak ocenia Mirosława Kowalczuk, pozycja Polski to m.in. rezultat kosztów usług, które nadal są u nas wyraźnie tańsze niż na Zachodzie.

Pod względem kwot wynagrodzeń menedżerowie zarabiają u nas często podobnie jak najlepiej opłacani w Europie szefowie firm w Niemczech. – Jeśli weźmiemy pod uwagę produktywność w gospodarce, wciąż dużo niższą niż w Europie Zachodniej, to nasi menedżerowie pod względem płac są już w europejskiej czołówce – twierdzi Krzysztof Nowakowski, prezes polskiego oddziału firmy Korn/Ferry Int., która specjalizuje się w rekrutacji na najwyższe stanowiska.

Niedobór talentów

Nasi menedżerowie pod względem płac są już w europejskiej czołówce

Krzysztof Nowakowski, prezes polskiego oddziału Korn/Ferry Int.

Podobne trendy występują w innych krajach regionu. – Znaczący wzrost wynagrodzeń menedżerskich w większości krajów Europy Środkowej i Wschodniej jest napędzany dużym niedoborem talentów zarządczych – ocenia Scott Marlowe z czeskiej spółki Hay Group. Podobnie jest w szybko rozwijających się krajach Azji i Bliskiego Wschodu. Atrakcyjne zarobki pomagają przyciągnąć z zagranicy fachowe kadry, których lokalny rynek nie jest w stanie szybko wyszkolić.

Najwięcej w Emiratach

W czołówce tegorocznego World Pay Report, podobnie jak rok temu, znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska. Wśród krajów Europy Zachodniej najwyższą siłą nabywczą cieszą się menedżerowie w Niemczech. Najsłabiej wypadła Szwecja, gdzie wynagrodzenia kadry kierowniczej są warte o jedną czwartą mniej niż w USA i prawie o połowę mniej niż w Polsce.

Czy atrakcyjne płace mogą przyciągnąć do nas menedżerów z Zachodu? Jeśli nawet tak, to – zdaniem Krzysztofa Nowakowskiego – nie będą oni stanowić poważnej konkurencji dla polskich szefów. – W polskiej gospodarce jest tak duży nacisk na innowacyjność, dynamizm w działaniu, że wielu menedżerom z dojrzałych, bardziej stabilnych gospodarek byłoby trudno działać w tych warunkach – ocenia.

Emigracja kreatywnych

Tymczasem to polscy menedżerowie chętnie są zatrudniani za granicą. Firmy ze wschodu Europy cenią ich doświadczenie w transformacji gospodarczej, a dynamizm i kreatywność pomagają awansować w strukturach międzynarodowych grup.

Przykładem jest Maciej Szymański, który przez trzy lata kierował we Francji największą spółką perfumeryjnej grupy Sephora, a teraz kieruje firmą na najszybciej rosnącym rynku, w Chinach. – To tylko kwestia czasu, gdy nasi menedżerowie będą trząść europejską gospodarką – przewiduje szef Korn/Ferry International.

CZYTAJ TAKŻE: Polski prezes to młody prezes

sm/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane