• rozwiń
  • WIG20 2192.90 -1.12%
  • WIG30 2493.08 -1.08%
  • WIG 58038.56 -0.83%
  • sWIG80 11568.20 -0.24%
  • mWIG40 3780.06 -1.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:05

Dostosuj

Polski rynek paliw niezagrożony fuzją gigantów

Jeśli doszłoby do połączenia europejskich paliwowych gigantów - austriackiego OMV i węgierskiego MOL, nie odbije się to na kieszeniach polskich kierowców - uważa Jarosław Kryński, wiceprezes Lotos Asfalt. Tyle, że wygląda na to, że do fuzji nie dojdzie...

Nowopowstała firma z dwóch konkurujących ze sobą podmiotów mogłaby po połączeniu konkurować z największymi na rynku. Pomimo tego, jak zapewniają eksperci, nowy gigant byłby po prostu za daleko od polskiego rynku, aby móc wpłynąć na nasz rynek paliw.

Mimo złożenia oferty fuzji przez austriacki koncern paliwowy OMV, węgierska firma MOL, notowana także na Giełdzie Papierów Wartościowych, poinformowała, że zamierza kontynuować realizację własnej strategii.

Węgierska spółka podała w komunikacie, że „z zainteresowaniem przyjęła zapowiedź” podjęcia „wiążącego dialogu” przez OMV po tym, jak austriacki koncern zwiększył zaangażowanie w węgierskiej spółce do 18,6 proc. z 10 proc. akcji.

Jednak, jak podkreślają media, statut MOL przewiduje, że jeden akcjonariusz nie może wykonywać więcej niż 10 proc. z ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

Rewolucja na europejskim rynku paliwowym wydaje się, przynajmniej chwilowo, tkwić w zawieszeniu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane