• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polski prąd elektryzuje Francuzów

Polski prąd elektryzuje Francuzów
Foto: Mateusz Stachowski/sxc.hu Foto: Polska energetyka? Oui!

- Francuskie firmy są zainteresowane zwiększeniem inwestycji w Polsce, zwłaszcza w sektorze elektroenergetycznym - powiedział Aleksander Grad, po spotkaniu z francuskimi przedsiębiorcami w Paryżu. Minister skarbu przedstawiał tam ofertę prywatyzacyjną rządu.

Grad zaprezentował ofertę kilkudziesięciu francuskim biznesmenom w paryskiej siedzibie MEDEF - głównej organizacji francuskich pracodawców. Szef resortu skarbu powiedział, że najwięcej pytań przedsiębiorców dotyczyło polskiego sektora elektroenergetycznego.
- Widać, że zainteresowanie biznesu francuskiego jest bardzo duże - zaznaczył Grad, nie podając jednak szczegółów możliwych inwestycji. Zauważył, że francuskie firmy nie tylko wyrażają chęć udziału m.in. w programie prywatyzacji polskich elektrociepłowni, ale także deklarują swoje "zaangażowanie w realizację projektów (elektrowni) atomowych w Polsce".

Podoba im się wszystko

Grad dodał, że francuscy przedsiębiorcy wykazali także duże zainteresowanie polską ofertą prywatyzacyjną w "sektorze transportowym, chemicznym i finansowym".

Według wstępnych danych Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Paryżu, Francja była w ubiegłym roku trzecim inwestorem w Polsce - za Holandią i Niemcami. Generalnie skumulowany kapitał zaangażowany przez spółki francuskie na koniec ubiegłego roku szacuje się na 15 mld euro.

Główne obszary inwestycji francuskich na rynku polskim to: telekomunikacja, przemysł (m.in. Thompson, Alstom, Vivendi, Michelin) oraz wielkie sieci dystrybucyjne (Auchan, Carrefour, Casino itd.). W mniejszym stopniu francuski kapitał jest obecny w Polsce w takich dziedzinach jak energetyka, budownictwo, hotelarstwo czy rolnictwo.

Wielkie plany

Resort skarbu w ramach "Planu prywatyzacji 2008-2011" chce sprywatyzować ponad 800 spółek w wielu sektorach przemysłu. Prywatyzacja ma przynieść budżetowi państwa łącznie blisko ponad 9 miliardów euro. Niektóre kluczowe projekty prywatyzacji dotyczą energetyki. MSP planuje m.in. znaleźć branżowego inwestora dla Energi, a także sprzedać poprzez giełdę pakiet akcji w Polskiej Grupie Energetycznej. Także w tym roku do inwestorów ma trafić pakiet akcji energetycznego koncernu Tauron.

mkg/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane