• rozwiń
  • WIG20 2180.99 -1.19%
  • WIG30 2479.90 -1.18%
  • WIG 57899.72 -0.94%
  • sWIG80 11653.05 +0.37%
  • mWIG40 3758.83 -1.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:08

Dostosuj

Polski komisarz chce unijnego podatku

Polski komisarz chce unijnego podatku
Foto: TVN24 Foto: Janusz Lewandowski ma plan

We wrześniu komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski przedstawi przegląd budżetu UE. Wobec niechęci państw do płacenia składek na UE, rozważa kilka opcji, w tym wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, który zasiliłby unijną kasę.

- Niezwykle niemodne jest mówienie o źródle własnym UE i mówienie o czymś na kształt podatku europejskiego. Ale ja widzę tendencję, że daje się obronić w opinii publicznej podatek od transakcji finansowych czy inna forma opodatkowania sektora finansowego. To by było nawet popularne. Z natury jestem liberałem, więc nie chcę widzieć w tym tylko aktywizmu politycznego pod publiczkę. Ale tego typu podatek, jeśli nie szedłby do kasy narodowej, mógłby zasilić budżet europejski i obronić się w oczach ludzi - powiedział Lewandowski.

Odciążyć narodowe budżety

Zdaniem polskiego komisarza w chwili, kiedy kraje UE zmagają się z deficytami i tną wydatki publiczne, panuje klimat, by zmienić obowiązujący system finansowania budżetu Unii. Obecnie w prawie 80 procentach oparty jest on na składkach płaconych z budżetów narodowych, które obliczane są na podstawie zamożności kraju. Reszta to główne dochody z ceł.
- Nam potrzebne jest rocznie 130-140 mld euro i europejski podatek byłby wydajnym źródłem finansowania budżetu UE, wyręczającym wpłaty z budżetów narodowych.

Dlatego we wrześniu Lewandowski przedstawi kilka propozycji wraz z precyzyjnymi wyliczeniami, ile unijna kasa zyskałaby na wprowadzeniu takiego czy innego nowego źródła finansowania UE. Lewandowski zastrzegł, że nie chodzi o całkowite zastąpienie składek, ale wygenerowanie nowych 20-30 mld euro rocznie. Zdaniem polskiego komisarza najłatwiej byłoby przekonać opinię publiczną właśnie do podatku od transakcji finansowych.

Komisarz wyznał jednak, że do wprowadzenia takiego podatku wiedzie długa droga. Zgodnie z budżetem na lata 2007-2013 Polska dostanie z Unii 67 mld euro. W tym czasie wpłaci trzy razy mniej.

mkg/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane