• rozwiń
  • WIG20 2317.17 +0.60%
  • WIG30 2667.09 +0.68%
  • WIG 59852.70 +0.63%
  • sWIG80 11656.13 +0.15%
  • mWIG40 4074.92 +0.95%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polski fiskus bezlitosny dla pracujących na Wyspach

Polski fiskus bezlitosny dla pracujących na Wyspach
Foto: TVN24 Foto: Nie będzie abolicji podatkowej dla Polaków, którzy w poprzednich latach pracowali w Wielkiej Brytanii i nie rozliczyli się z naszym fiskusem

Nie będzie abolicji podatkowej dla Polaków, którzy w poprzednich latach pracowali w Wielkiej Brytanii i nie rozliczyli się z naszym fiskusem - informuje "Gazeta Wyborcza".

"Nie można premiować nierzetelnych podatników, gdyż w ten sposób podważa się zaufanie obywateli do istniejącego porządku prawnego. Takie działanie mogłoby także wywołać negatywne zachowania podatników w przyszłości" - napisał wiceminister finansów Jacek Dominik w odpowiedzi na niedawną poselską interpelację Włodzimierza Karpińskiego z PO. Oznajmił, że aktualnie nie są prowadzone prace zmierzające do wprowadzenia abolicji podatkowej dla Polaków, którzy uzyskali dochody w Zjednoczonym Królestwie przed 1 stycznia 2007 r. i jednocześnie nie dopełnili obowiązków podatkowych w Polsce związanych z ich rozliczeniem.

Do końca zeszłego roku przy opodatkowaniu dochodów osiągniętych w Wielkiej Brytanii obowiązywała metoda tzw. odliczenia proporcjonalnego. Trochę podatku płaciło się w Wielkiej Brytanii i trochę po powrocie do kraju. Ponieważ jednak w Wielkiej Brytanii obowiązuje inna skala podatkowa, znacznie wyższe są progi podatkowe i kwota wolna od podatku, inne są też realia gospodarcze, to osoby wracające do Polski musiały sporo dopłacać naszemu fiskusowi. Ich nawet skromne jak na warunki brytyjskie dochody u nas wpadały pod 40-proc. stawkę podatku.

W tej sytuacji znakomita większość Polaków (według szacunków PO nawet ponad 90 proc.) zarabiających w Wielkiej Brytanii ukrywało swoje zagraniczne dochody przed polskim fiskusem, licząc na to, że ten nie dowie się o nich od brytyjskich służb skarbowych. Niektórzy m.in. z powodu zaległych podatków decydowali się na dłuższy pobyt za granicą.

Od początku tego roku przy opodatkowaniu pieniędzy zarobionych w Wielkiej Brytanii obowiązuje metoda tzw. wyłączenia z progresją. Brytyjski dochód Polaka jest teraz opodatkowywany tylko na Wyspach. W Polsce nie jest on już w ogóle opodatkowany. Jeśli więc Polak zarabia tylko na Wyspach, w ogóle nie musi sobie zaprzątać głowy polskimi podatkami. To oczywiście korzystne dla podatników.


mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane