• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Polski drób jest zagrożony ptasią grypą

Polski drób jest zagrożony ptasią grypą
Foto: TVN24 Foto: Polski drób jest zagrożony ptasią grypą

- Zagrożenie pojawieniem się wirusa ptasiej grypy u drobiu w Polsce jest duże – powiedział zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Janusz Związek.

Inspekcja Weterynaryjna zapewnia, że jest przygotowana do zwalczania tej choroby. Jednak jeśli pieniądze zostaną wydatkowane na ptasią grypę, nie będzie ich na zwalczanie innych chorób zakaźnych u zwierząt. W budżecie jest na ten cel łącznie 230 mln zł. W ocenie weterynarzy to za mało, by sprostać wszystkim zadaniom.

Tymczasem w środę szef czeskiej Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej Zbynek Semerad podał, że w miejscowości Norzin we wschodnich Czechach wykryto groźny dla człowieka szczep wirusa H5N1. Jest to już drugi przypadek pojawienia się tej choroby u naszych południowych sąsiadów. Pierwszy wykryto w ubiegłym tygodniu w Tisovej na fermie indyków. Obie te miejscowości położone są w odległości 4 km od siebie. Tisova i Norzin znajdują się w sąsiadującym z Polską (woj. dolnośląskie) powiecie Uście nad Orlicą (Usti nad Orlici).

Według wytycznych KE, z terenu, na którym pojawiła się ptasia grypa, nie powinno się wywozić żywego drobiu i piskląt. Jednak takie transporty zostały wysłane do Polski: 13 z nich trafiło do ubojni, natomiast 25 zostało rozwiezione po różnych fermach drobiu w całym kraju. Trafiły one do woj. opolskiego, śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego.
Fermy drobiu, do których mógł trafić zakażony drób, są codziennie monitorowane przez powiatowych lekarzy weterynarii. Na razie nie zanotowano tam pojawienia się objawów ptasiej grypy.

Związek nie umiał podać, co mogło być przyczyną pojawienia się ptasiej grypy w Czechach. Najczęściej drób był zakażany od migrującego dzikiego ptactwa. Czesi podali, że zakażenie nastąpiło poprzez kontakt ptaków ze ściółką, zanieczyszczoną odchodami dzikiego ptactwa.
Ptasia grypa u dzikich ptaków pojawiła się w Polsce w końcu 2005 r., jednak nie wykryto jej u ptactwa domowego. Zarazek ptasiej grypy jest niebezpieczny dla człowieka. Od wybuchu epidemii tej choroby pod koniec 2003 roku, na tę chorobę zmarło na całym świecie ok. 190 osób, najwięcej w Indonezji (ponad 80).

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane