• rozwiń
  • WIG20 2234.60 +0.03%
  • WIG30 2533.23 +0.07%
  • WIG 58808.02 +0.10%
  • sWIG80 11610.51 +0.34%
  • mWIG40 3758.16 +0.30%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:11

Dostosuj

Polski "Czarny Jastrząb" ujrzał światło dnia

Polski "Czarny Jastrząb" ujrzał światło dnia
Foto: TVN24 Foto: Pierwszy polski "Czarny Jastrząb"

To historyczna chwila dla naszego przemysłu lotniczego. W samo południe, w światłach stroboskopów i przy muzyce z "Mission Impossible" zaprezentowano pierwszy polski śmigłowiec Black Hawk. Maszyna od podstaw została zbudowana w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu.

Zaprezentowana w poniedziałek maszyna zostanie teraz wysłana do USA, aby tam w siedzibie właściciela firmy - Sikorsky Aircraft Corporation - przejść badania kwalifikacyjne. Tam też ma odbyć się jej pierwszy lot.

S-70i Black Hawk (czyli Czarny Jastrząb) to maszyna używana na całym świecie. Korzysta z niej m.in. armia USA. To właśnie ten śmigłowiec był "tytułowym bohaterem" filmu Ridleya Scotta "Black Hawk down" (polski tytuł "Helikopter w ogniu").

Zgodnie planem, w Mielcu w ciągu roku ma być produkowanych 36 Black Hawków. Klientów nie powinno zabraknąć, bo z analiz wynika, iż obecnie w różnych miejscach świata jest zapotrzebowanie na około pięćset maszyn tego typu. W Mielcu będą produkowane Black Hawki w wersji podstawowej, bez specjalistycznego wyposażenia.

Rok po prezentacji

Uroczystość zakończenia produkcji debiutanckiego "Czarnego Jastrzębia" odbyła się równy rok po prezentacji jego kabiny, którą w całości i od podstaw zbudowali polscy pracownicy. - Potrzeba było naprawdę wspaniałych specjalistów o najwyższych kwalifikacjach i umiejętnościach, aby zmontować razem 2400 części w jedną całość - kabinę Black Hawka - mówi Bob Kokorda, wiceprezes firmy Sikorsky, właściciela mieleckich zakładów. - Widać wyraźnie jakość i wydajność pracowników PZL. To powinno mieć duże znaczenie w pozyskiwaniu kolejnych zleceń - dodaje.

Firma Sikorsky Aircraft Corporation z siedzibą Statford w USA, wchodząca w skład potężnej korporacji United Technologies Corporation (m.in. właściciela WSK Rzeszów), kupiła w marcu 2007 roku podupadające PZL Mielec za ok. 250 mln zł.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane