• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57385.02 +0.86%
  • sWIG80 11451.65 -0.33%
  • mWIG40 3664.98 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:03

Dostosuj

Polski biznes mniej światowy

Polski biznes mniej światowy
Foto: TVN24 Foto: Mali przedsiębiorcy coraz częściej rezygnują z eksportu

Jeszcze pięć lat temu działalność eksportową prowadziło 65 proc. polskich firm. Od tego czasu ich odsetek kurczy się z roku na rok. Obecnie zagraniczne kontrakty ma już tylko 53 proc. przedsiębiorstw - donosi "Puls Biznesu", powołując się na dane NBP. Jest to najniższy odsetek w ciągu prawie dekady badań rynku.

Ekonomiści oceniają, że jest to efektem przede wszystkim światowego kryzysu, zwłaszcza w strefie euro, czyli u naszych głównych partnerów handlowych.

Duże firmy eksportują częściej

Jak podkreśla "Puls Biznesu", dane GUS wskazują, iż odsetek eksporterów w gronie średnich i dużych firm kurczy się znacznie wolniej (o 2 pkt proc. w 5 lat), niż pokazuje to badanie NBP dla całej populacji przedsiębiorstw.

Główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek wyjaśnia, że z eksportu rezygnują głównie drobni przedsiębiorcy, bo traktują go jako wyzwanie czy okazję do jednorazowego zarobku. Z kolei dla większych firm eksport to ważna część długofalowej strategii biznesowej.

Wpływ złotego na handel zagraniczny

Wpływ na tendencję spadkową w tym obszarze ma również kurs złotego. Jak informuje Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ, gdy w czwartym kwartale 2011 roku złoty mocno się osłabił, wśród przedsiębiorców przybyło eksporterów. W pierwszym kwartale 2012 roku z kolei złoty się umocnił, a odsetek firm zaangażowanych w sprzedaż za granicą wyraźnie się skurczył.

Choć eksporterów jest coraz mniej, ich łączne przychody konsekwentnie rosną - stwierdza gazeta. Obecnie ze sprzedaży zagranicznej napływa do kraju miesięcznie ok. 50 mld zł, a 5 lat temu, gdy odsetek firm-eksporterów był rekordowo wysoki, było to nieco ponad 30 mld zł.

zś//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane